Porażenie Erba

zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego

Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego – czy to dobre rozwiązanie?

Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego. Z roku na rok wzrasta liczba spraw sądowych, wytaczanych przez pacjentów przeciwko lekarzom. Mimo, że pacjenci, którzy ucierpieli wskutek błędu medycznego mogą skorzystać z innych środków celem dochodzenia sprawiedliwości, często decydują się na skierowanie sprawy na drogę sądową. Dzieje się tak głównie w przypadkach, kiedy doszło do śmierci pacjenta, albo doznał on ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

bezpłatna konsultacja prawna

Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego czy Wojewódzka Komisja ds. orzekania o Zdarzeniach Medycznych?

Wbrew pierwotnym założeniom, wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych tylko w niewielkim stopniu odciążyły sądy karne. W porównaniu z postępowaniem cywilnym, postępowanie przed wojewódzką komisją jest na pewno o wiele krótsze i tańsze. Niestety jednak kwoty odszkodowań proponowanych przez szpitale, są o wiele niższe, w stosunku do tych, które zasądzają na rzecz pacjenta sądy cywilne. Dlatego spora część pacjentów rezygnuje z tej ścieżki i od razu zgłasza sprawę do prokuratury.

zadzwoń teraz

Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego – podejrzenie popełnienia przestępstwa

Podstawowym prawem pokrzywdzonego przestępstwem w sprawach dotyczących błędów lekarskich jest prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Na dalszym etapie poszkodowany ma możliwość uczestniczenia w śledztwie lub dochodzeniu jako strona postępowania. To z kolei wiąże się na przykład z możliwością składania wniosków dowodowych.

Podobnie jak w sprawach cywilnych, również w sprawach karnych pokrzywdzony pacjent ma prawo dochodzenia zadośćuczynienia, czy też odszkodowania za błąd medyczny od lekarza.

Najczęściej lekarzom stawiane są zarzuty dotyczące:

  • nieumyślnego narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 kodeksu karnego);
  • nieumyślnego spowodowania śmierci (art. 155 kodeksu karnego);
  • spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 kodeksu karnego);
  • spowodowania naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, innego niż określone w art. 156 (art. 157 kodeksu karnego).

Zawiadomienie do prokuratury o błąd medyczny

Pacjent, składając do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez lekarza, powinien mieć świadomość, że nie w każdym przypadku zostanie złożony przeciwko lekarzowi akt oskarżenia, a tym bardziej nie ma gwarancji, że w sprawie zapadnie wyrok skazujący lekarza. W wielu sprawach złożenie zawiadomienia do prokuratury nie jest najlepszym wyjściem, a jeśli już pacjent zdecydował się na ten krok, powinien mieć na uwadze, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym czasie toczyło się postępowanie cywilne przeciwko lekarzowi lub placówce medycznej.

Błąd przy porodzie, a zawiadomienie do prokuratury o błąd medyczny

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wystąpienie powikłań podczas porodu. Lekarz powinien wnikliwie ocenić stan zdrowia pacjenta, a wszelkie decyzje powinny być podejmowane niezwłocznie. Nawet najmniejsza pomyłka lekarza może zniszczyć komuś życie…

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest niepełnosprawne z winy lekarza, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Podziel się z nami swoją historią, a my pomożemy Ci uzyskać najwyższe możliwe odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment