Porażenie Erba

Uszkodzony splot ramiennyUszkodzony splot ramienny – czym jest dystocja barkowa?

Uszkodzony splot ramienny może być bardzo dotkliwym skutkiem trudnego porodu, powikłanego dystocją barkową. W sytuacji wystąpienia dystocji barkowej zakończenie porodu naturalnymi metodami staje się wręcz niemożliwe, a lekarze muszą dołożyć wszelkich starań żeby jak najszybciej wydobyć płód w inny sposób. Zwlekanie z porodem może skutkować niedotlenieniem dziecka, a nawet jego śmiercią. Nieostrożne postępowanie lekarz prowadzi natomiast do porażenia splotu barkowego.

bezpłatna konsultacja prana

Uszkodzony splot ramienny

Jeśli podczas porodu wystąpi dystocja barkowa i noworodek nie może opuścić łona matki naturalnymi metodami, przy jego wydobywaniu nietrudno o porażenie splotu barkowego. Uszkodzony splot ramienny najczęściej jest skutkiem silnych pociągnięć za główkę dziecka.

Zanim lekarz położnik podejmie jakiekolwiek kroki, żeby wydobyć noworodka, musi wykonać szerokie nacięcie krocza, lub poszerzyć istniejące. Powinno to ułatwić dalsze czynności i zmniejszyć ryzyko.

Drugim krokiem jest podanie rodzącej znieczulenia ze środkami zwiotczającymi i tokolizy – leku opóźniającego poród, a zarazem dającego lekarzowi cenne minuty na zadbanie o to żeby zmniejszyć zagrożenie niewydolności oddechowej dziecka przez podjęcie odpowiednich środków. Istotne jest, żeby lekarz już dużo wcześniej ocenił ryzyko dystocji barkowej u ciężarnej i był przygotowany na możliwość jej wystąpienia, ewentualnie podjął decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego.

zadzwoń teraz

Uszkodzony splot ramienny – czynniki ryzyka

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia dystocji barkowej podczas porodu objawia się w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę. Do ryzyka przyczynia się też otyłość, lub nawet niski wzrost pacjentki.

W przypadku wystąpienia porodu z dystocją barkową w przeszłości, niebezpieczeństwo jej ponownego nastąpienia przy kolejnej ciąży zwiększa się aż pięciokrotnie!

Ciąża rozwiązana po terminie, wiek matki powyżej 35 roku życia, nieprawidłowa budowa miednicy i rozmiar płodu również zwiększają zagrożenie dystocją barkową. Alarmujące jest przedłużanie się fazy rozwierania szyjki macicy u rodzącej, jak i nienaturalnie długa faza II porodu. Jeśli płód w kanale rodnym zatrzymał się, lub obsuwa się zbyt wolno to też może być sygnałem, że dobru dziecka zagrażać będzie dystocja barkowa.

Uszkodzony splot ramienny – czy Manewr McRobertsa może temu zapobiec?

Manewr McRobertsa to najczęściej stosowany, szybki i skuteczny zabieg położniczy. Wykonany wraz z uciskiem nad spojeniem łonowym pozwala odblokować zaklinowanego noworodka i wyprowadzić go na świat.

Manewr McRobertsa polega na przygięciu kolan rodzącej jak najbliżej do ciała. Ułatwia to przemieszczenie barku dziecka i wydobycia go z łona matki. Dwoje asystentów musi być przy tej pozycji, gdyż rodząca nie będzie w stanie sama ułożyć się w ten sposób. Ucisk nadłonowy ma natomiast zmusić barki płodu do odpowiedniej rotacji.

Gdzie szukać pomocy?

Czy podczas Twojego porodu wystąpiła dystocja barkowa?

Czy podejrzewasz, że Twoje dziecko jest niepełnosprawne z winy lekarza?

Nie zwlekaj, poproś o konsultację specjalistów! Zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych 722 080 080 i uzyskaj bezpłatną poradę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment