Porażenie Erba

Splot ramienny. Jakie konsekwencje przynosi jego uszkodzenieSplot ramienny. Jakie konsekwencje przynosi jego uszkodzenie  splotu ramiennego noworodka przy porodzie z winy lekarza?

Splot ramienny – definicja

Splotem ramiennym nazywany jest zbiór pięciu nadrzędnych nerwów, które odpowiadają za ruch i czucie w górnej części organizmu (szyi, barku, łokcia, nadgarstka oraz palców). Można wyróżnić w nim dwie części: nadobojczykową i podobojczykową.

bezpłatna konsultacja prawna

Splot ramienny – rodzaje uszkodzeń

W tym przypadku, defekt jest związany z niesprawnością nerwów i można zaobserwować go poprzez wiotkość ręki czy brak czucia.

Jeśli chodzi o podstawowy podział, to wyróżniamy cztery rodzaje uszkodzeń splotu ramiennego:

 • rozciągnięcie nerwu bez uszkodzenia
 • uszkodzenie tkanki bliznowatej wokół nerwu
 • przerwanie nerwu
 • wyrwanie nerwu z rdzenia kręgowego

Gdy zaś weźmiemy pod uwagę umiejscowienie, to uwzględnimy:

 • porażenie typu Erba
 • porażenie typu Erba Duchenne’a – Klumpke
 • porażenie typu Duchenne’a
 • porażenie typu Dejerine – Klumpke

Splot ramienny – przyczyny uszkodzeń

Jakie są więc powody tych bolesnych doświadczeń? Jedną z głównych okoliczności jest wystąpienie urazu mechanicznego podczas porodu.

Czynniki okołoporodowe po raz pierwszy zostały opisane prawie 40 lat temu i są związane  z pojęciem „dystocji barkowej”. Uniemożliwia ona zakończenie rozwiązania porodu w sposób naturalny i wymaga od lekarzy dodatkowego zaangażowania, a przede wszystkim błyskawicznej reakcji. Przedłużający się poród może bowiem doprowadzić do niedotlenia, co oprócz wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego może skutkować nawet zgonem.

Do innych przyczyn można zaś zaliczyć:

 • nieprawidłowe ułożenie płodu
 • okręcenie pępowiną
 • złamanie obojczyka
 • złamanie kości ramiennej

zadzwoń teraz

Splot ramienny – konsekwencje uszkodzeń

Już w pierwszych dniach po porodzie w przypadku uszkodszenia splotu ramiennego zaobserwujemy niedowład rączki u noworodka. Jeżeli doszło do niewielkiego uszkodzenia istniej szansa, że uszkodzenie zregeneruje się w ciągu trzech-czterech miesięcch po urodzeniu. W przypadku poważniejszych urazów niedowład ręki może towarzyszyć maleństwu już do końca życia. Skutkami ubocznymi uszkodzenia splotu barkowego przy porodzie są: skrócenie kończyn, przykurcze i zaniki mięśni czy deformacja stawów.

Uszkodzenie splotu ramiennego to wielki dramat dla całej rodziny. Dodatkowo, rodzice w wielu przypadkach nie są właściwie informowani o stanie zdrowia swojej pociechy, a tym samym nie mogą wdrożyć należytej opieki.

W takich sytuacjach kluczowe jest wykonanie właściwej diagnostyki, do której wystarczy przeprowadzenie rentgenów porównawczych czy rezonansu magnetycznego. Kolejnym krokiem powinna być odpowiednia konsultacja u neurologa, fizjoterapeuty i neurochirurga, gdyż może się okazać, że konieczny będzie zabieg.

Dlatego, każdy lekarz i każda położna powinni być przygotowani na wystąpienie komplikacji podczas porodu, gdyż w wielu przypadkach samo zagrożenie można przewidzieć. Jeśli tego nie zrobiono, to ich zaniedbanie powinno zostać surowo ukarane.

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziecie nie tylko odpowiednie wsparcie i szczegółową, bezpłatną analizę dokumentacji medycznej, ale przede wszystkim gwarancję wysokiej jakości specjalistów, którym nie są obce zagadnienia związane z błędami okołoporodowymi.

Zrób pierwszy krok, a wspólnie ukarzemy i powstrzymamy niedbalstwo lekarzy!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment