Porażenie Erba

Splot barkowy

Splot barkowy

Splot barkowy – dlaczego jest tak bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania?

Splot barkowy (splot ramienny) to splecione gałązki nerwów rdzeniowych, które przebiegają przez rdzeń kręgowy. Najczęściej, jego korzenie mają początek w neuromerach od C5 do Th1 – bywa też tak, że odbiega to od normy, jednakże różnica jest niewielka. Splot ramienny przebiega przez trójkąt łopatkowo-obojczykowy, jamę pachową i ramię.

Splot barkowy dzielimy na:

  • część nadobojczykową (leży w trójkącie bocznym szyi)
  • część podobojczykową (w jamie pachowej)

Jak działa splot barkowy?

Impulsy nerwowe, które sterują ruchami zależnymi od woli powstają w korze mózgu, a w następnej kolejności trafiają do rdzenia kręgowego, gdzie są przekazywane innym komórkom nerwowym. W każdej takiej komórce wyróżniamy główną część, która znajduje się w rdzeniu kręgowym oraz  wypustkę tzw. neuryt, akson lub włókno osiowe. Aksony komórek ruchowych wychodzące z rdzenia kręgowego są połączone z aksonami komórek czuciowych, tworząc korzenie nerwowe. Aksony pochodzące z różnych poziomów rdzenia, mieszają się pomiędzy sobą, aby trafić do miejsca docelowego. Wówczas tworzą się skomplikowane struktury nazywane splotem ramiennym. Nerwy splotu ramiennego dzielimy na długie i krótkie. Splot barkowy odpowiada za właściwe funkcjonowanie barku, ramienia, szyi, nadgarstka, łokcia, dłoni, palców oraz części mięśni tułowia.

bezpłatna porada

Porażenie splotu barkowego

Bardzo rzadko zdarza się, że porażeniu ulega cały splot. Jednakże, w sytuacji, gdy dochodzi do całkowitego porażenia splotu barkowego jego obszar obejmie całą kończynę górną (utrata możliwości wykonywania czynnych ruchów, zanikanie mięśni i brak czucia).

Postępowanie w przypadku porażenia splotu barkowego przy porodzie oraz rokowania są uzależnione od stopnia uszkodzenia nerwów. Ważne jest, aby rozróżnić wyrwanie korzenia z rdzenia kręgowego tzw. awulsję od innych uszkodzeń splotu. Awulsja jest nieodwracalnym uszkodzeniem. Na dzień dzisiejszy nie ma sposobu na przywrócenie impulsów nerwowych w takim przypadku. Uszkodzenia na każdym innym poziomie dają szansę na powrót do pełnej sprawności i regenerację włókien nerwowych.

Wyróżniamy porażenie części nadobojczykowej  (zespół Erba-Duchenne’a, zespół środkowy, Niedowład Klumpke) i podobojczykowej.

Więcej o porażeniu splotu barkowego

zadzwoń teraz

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Jeżeli podczas Twojego porodu doszło do nieprawidłowości, podejrzewasz błąd medyczny przy porodzie, które skutkowały porażeniem splotu barkowego u noworodka, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Jesteśmy w stanie uzyskać dla Ciebie pieniądze na leczenie i rehabilitację, aby zapewnić Twojemu dziecku powrót do zdrowia, a rodzinie upragniony spokój.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment