Porażenie Erba

Prawa pacjenta – łamanie praw pacjenta staje się codziennością

Prawa pacjenta – łamanie praw pacjenta staje się codziennością

Prawa pacjenta – łamanie praw pacjenta staje się codziennością…

Pacjentka była pod opieką lekarza ginekologa od 5 tygodnia ciąży. Pierwsza ciąża, powikłana nadciśnieniem i otyłością ciężarnej. Już w 8 miesiącu ciąży lekarz prowadzący zasugerował, że dziecko będzie duże. Niestety, nie ma na to jakichkolwiek dowodów. Dlaczego? Bo złamano prawa pacjenta.

bezpłatna porada

Braki w dokumentacji medycznej

Kobieta urodziła w 39 tygodniu ciąży. Poród był indukowany, wielokrotnie podawano pacjentce dożylnie wlew oksytocyny. Mimo to, nie była w stanie urodzić. Poród przedłużał się, jednakże nie podjęto decyzji o cesarskim cięciu. W czasie porodu doszło do dystocji barkowej. Z dokumentacji medycznej wynika, że nie zastosowano prawidłowego (standardowego) postępowania wobec rodzącej. Dziecko zostało wypchnięte przez położną, która wraz z drugą osobą uciskała brzuch obolałej pacjentki. Ku zaskoczeniu położnej, dziecko urodziło się z wagą 4 950 g (długość 58 cm).

Nikt w szpitalu nie przeprowadził badania USG ani pomiaru miednicy u ciężarnej. W dokumentacji medycznej widnieją puste rubryki… Co prawda, lekarz prowadzący ciążę podejrzewał makrosomię, ale zabrakło dowodów… Prawa pacjenta do dokumentacji medycznej zostały poważnie naruszone.

zadzwoń teraz

Porażenie splotu barkowego skutkiem niedbalstwa i naruszenia praw pacjenta

Noworodek otrzymał 5/7/10 punktów w skali Apgar. Dziecku podawano tlen i zostało umieszczone w inkubatorze. U nowonarodzonego dziecka zdiagnozowano porażenie splotu barkowego typu Erba kończyny lewej górnej, zamartwicę urodzeniową oraz duszność wdechowo–wydechową. W 3 dobie życia dziewczynka została przewieziona na Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w stanie średnio-ciężkim.

Gdy dziewczynka miała 7 miesięcy, lekarz zaproponował operację splotu barkowego. Operacja się nie odbyła, ponieważ lekarz zażądał pieniędzy, a matki nie było na to stać. Jest samotną matką, obecnie wychowuje też drugie dziecko. Poszkodowany maluch jest rehabilitowany od urodzenia (ćwiczenia czynno-bierne, elektrostymulacja, galwanizacja). Koszt rehabilitacji wynosi 500 zł miesięcznie – tylko taką kwotę kobieta może przeznaczyć na leczenie córki.

Zaczęło się od porażenia splotu barkowego i niedowładu lewej ręki… Obecnie dziecko ma krótszą lewą kończynę górną oraz dolną, cierpi na koślawość kolan, a skrzywienie kręgosłupa stale się pogłębia.

Czy doszło do zaniedbania?  Można przypuszczać, że tak.

Niestety, lekarz prowadzący ciążę zniszczył dokumentację medyczną. Zgodnie z ustawą dokumentacja medyczna powinna być przechowywana 20 lat (z pewnymi wyjątkami, które w tej sytuacji nie miały miejsca). Czy to przypadek? W sprawach porażenia splotu barkowego dokumentacja medyczna jest bardzo ważna. Wyniki badań USG oraz wymiary AC (obwód brzuszka dziecka) i HC (obwód główki dziecka) są skrupulatnie analizowane przez biegłych. W trakcie procesu należy starannie przygotować materiał dowodowy – zeznania poszkodowanych pacjentów mogą okazać się być niewystarczające.

Jedno jest pewne – ucierpiała na tym niewinna, krucha istota. Będzie zmagała się z niepełnosprawnością do końca życia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby zareagować natychmiast.

Więcej o porażeniu splotu barkowego

Zgłoś błąd medyczny przy porodzie już dziś!

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie lub naruszenia prawa pacjenta, zabezpiecz dokumentację medyczną zanim będzie za późno.

Masz pytania lub wątpliwości? Zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Przejdziemy przez to razem – będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania. Zaufaj nam i pamiętaj, że jesteś naszym najważniejszym klientem. Uzyskamy dla Ciebie i Twojej rodziny odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę. Walczymy o prawa pacjenta od wielu lat. Chcesz złożyć skargę na lekarza? Zadzwoń 722 080 080

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 1 Komentarz
  • Japonia Portal 25 lutego 2021, 01:42 Link Reply

    Krotki okres zycia jest dostatecznie dlugi na to, aby zyc dobrze i uczciwie. – Cyceron

Leave a Comment