Porażenie Erba

Porażenie typu Erba - prawidłowe postępowanie

Porażenie typu Erba – prawidłowe postępowanie

Porażenie typu Erba – prawidłowe postępowanie

Porażenie typu Erba spowodowane jest najczęściej urazem, powstałym m.in. na skutek trudnego porodu drogami natury. Mówi się o dwóch różnych mechanizmach powstawania uszkodzeń splotu ramiennego:

  • mechanizm trakcyjny (rozciąganie)
  • mechanizm uciskowy (kompresyjny)

Mechanizm trakcyjny zachodzi najczęściej  podczas porodu kleszczowego, przy zastosowaniu manewru ręcznego podczas porodu pośladkowego, jak również w następstwie gwałtownego pociągnięcia noworodka za główkę, bark lub ramię. Do rozciągnięcia splotu dochodzi także przy położeniu poprzecznym płodu, kiedy to może zdarzyć się wypadnięcie rączki dziecka.

Mechanizm uciskowy zachodzi podczas przyparcia bocznej powierzchni szyi noworodka do spojenia łonowego matki. Może być również spowodowany uciskiem owiniętej wokół szyi pępowiny, nieprawidłowo nałożonymi kleszczami, czy wytaczaniem barków dziecka o dużej masie urodzeniowej.

bezpłatna porada prawna

Porażenie typu Erba – okresy

Wyróżnia się trzy okresy następstw jeśli chodzi o okołoporodowe porażenie splotu barkowego:

  • wczesny – trwa do 3 miesiąca życia, okres bezpośrednich następstw urazu porodowego i jednocześnie najbardziej intensywnej regeneracji. Rozległość porażeń jest tu największa
  • cofania się porażeń – trwa do końca pierwszego (drugiego) roku życia. Pod warunkiem właściwie prowadzonej terapii w tym okresie możemy uzyskać najbardziej intensywne cofanie się porażeń. Po tym okresie negowana jest możliwość regeneracji
  • utrwalonych porażeń – rozpoczyna się około drugiego roku życia. W tym okresie można uzyskać poprawę funkcji kończyny po przeprowadzeniu operacji rekonstrukcyjnej na układzie więzadłowo – ścięgnowym i stawach, jak również dzięki stosowaniu aparatów ortopedycznych i dodatkowo ćwiczeń leczniczych

zadzwoń teraz

Porażenie typu Erba – lecznicze i rehabilitacyjne

Formy terapii powinny być dostosowane do charakteru uszkodzenia. Ważne jest wczesne rozstrzygnięcie, czy porażenie jest następstwem naciągnięcia splotu, czy też wyrwania korzeni z rdzenia kręgowego. W tym celu należy przeprowadzić badanie kontrastowe kanału kręgowego.

W przypadku wyrwania korzeni rokowania są niekorzystne.  Gdy dochodzi do uszkodzenia części splotu można poprawić funkcjonalność kończyny przez zabiegi ortopedyczne. Ostre uszkodzenie korzeni, czy splotu wymaga zazwyczaj interwencji  chirurgicznej. W urazach tępych ważne jest uwolnienie splotu od ucisku przez elementy kostne czy bliznę.

Istotne jest utrzymanie kończyny w pozycji funkcjonalnie korzystnej,  zabezpieczenie przed rozciągnięciem torebki stawu barkowego. W uszkodzeniach porodowych splotu stosuje się szyny utrzymujące kończynę w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej w stawie barkowym. Należy również przeciwdziałać rozciągnięciu porażonych mięśni, więzadeł, torebki stawowej, a jednocześnie zapobiegać przykurczom tych elementów po stronie przeciwnej. Dokonujemy tego poprzez ćwiczenia bierne w pełnym zakresie ruchu. Korzystne efekty, przeciwdziałające nadmiernemu zanikowi i zwłóknieniu mięśni, przynosi elektrostymulacja.

Więcej o porażeniu Erba

Porażenie typu Erba jako skutek błędu przy porodzie

Jeśli podejrzewasz, że porażenie splotu barkowego u Twojego dziecka jest skutkiem błędu przy porodzie, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację Twojego dziecka i pomożemy uzyskać środki potrzebne na sfinansowanie jego rehabilitacji. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych.

bezpłatna konsultacja

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment