Porażenie Erba

Porażenie splotu ramiennego

Porażenie splotu ramiennego

Porażenie splotu ramiennego – czy osoba odbierająca poród jest zawsze odpowiedzialna za porażenie splotu barkowego u noworodka ?

Do porażenia splotu barkowego u dziecka dochodzi najczęściej podczas porodu, kiedy występuje  powikłanie nazywane dystocją barkową.

Dystocja barkowa może mieć różne nasilenie i skutkuje

  • trudnościami z wydobyciem barków
  • złamaniem obojczyka
  • uszkodzeniem splotu barkowego
  • lub nawet śmiercią noworodka

Sam fakt, że przy bardzo trudnym porodzie doszło do porażenia splotu barkowego u dziecka, nie przesądza o winie personelu prowadzącego poród. Jak to możliwe?

bezpłatna konsultacja prawna

Porażenie splotu ramiennego – fakty i mity

Prawdą jest, że szpital czy personel medyczny nie ponosi absolutnej odpowiedzialności za wszystkie powikłania występujące przy porodzie lub przy wykonaniu zabiegu. Jednakże od lekarza wymaga się wykonywania zawodu zgodnie z aktualnymi wskazaniami wiedzy medycznej.

Ale na czym dokładnie miałoby to polegać?

Chociaż sformułowanie to nie zostało nigdzie w przepisach prawa ściśle określone, to z definicji tej wynika, że lekarz może korzystać w swojej praktyce z każdego źródła wiedzy medycznej.

zadzwoń teraz

Porażenie splotu ramiennego – poród powikłany dystocją barkową

W przypadku wystąpienia dystocji barkowej oczekuje się, że wszyscy położnicy powinni być teoretycznie przygotowani do technik, które są stosowane w takiej sytuacji. Zdarzają się lekarze, którzy przez całe życie zawodowe nie mieli okazji ich zastosowania. W czasie porodu decyzje muszą być podejmowane natychmiast i lekarze nie maja czasu na poszukiwanie schematów, czy pogłębianie swojej wiedzy na dany temat. W ramach kwalifikacji lekarza położnika mieści się też umiejętność dokonania oceny czynników ryzyka dystocji barkowej, jeszcze przed urodzeniem się główki dziecka dlatego, że najczęściej wtedy popełniane są błędy.

Po skończeniu działań medycznych do obowiązków lekarza należy dokładne opisanie zdarzenia w dokumentacji medycznej. W sporządzeniu takiego opisu może pomóc świadek wykonywanej procedury, który czasami zauważa inne szczegóły. Tego rodzaju adnotacja jest często jedynym trwałym śladem działalności personelu medycznego. Jest to tym bardziej ważne, że staranne wypełnienie dokumentacji medycznej zabezpiecza pacjentów, którzy są gotowi dochodzić swoich praw w sądzie.

Odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie i porażenie splotu barkowego

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz popełnił błąd w czasie porodu, na skutek którego Twoje dziecko zmaga się z niepełnosprawnością, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną z przebiegu ciąży i porodu, aby wskazać winnych tragedii, która Cię spotkała.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment