
Porażenie splotu barkowego – codzienna walka o zdrowie i życie dziecka
Porażenie splotu barkowego – codzienna walka o zdrowie i życie dziecka
Porażenie splotu barkowego – gdzie szukać wsparcia?
Drogie mamy, każdego dnia dbacie o swoje dzieci. Doceniamy Waszą troskę i starania. Niestety, jeżeli dochodzi do błędu medycznego przy porodzie jesteście zmuszone walczyć o swoje prawa. Pamiętajcie, że nie jesteście z tym same. Gdy zawini lekarz, możecie liczyć na pomoc Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od wielu lat pomagamy poszkodowanym mamom i ich dzieciom.
Porażenie splotu barkowego jest doniosłym w skutkach urazem mechanicznym, który może być spowodowany komplikacjami podczas porodu. Porażenie splotu barkowego wymaga długotrwałego leczenia (również chirurgicznego) i rehabilitacji.
Poród z dystocją barkową
Ciąża pewnej pacjentki była powikłana krwawieniem z dróg rodnych oraz złym samopoczuciem. Pacjentka regularnie uczęszczała na wizyty lekarskie i stosowała się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Pacjentka trafiła do szpitala, przeprowadzono badanie USG, ale bez precyzyjnych pomiarów płodu. Pacjentka zgłosiła się do szpitala ze względu na obrzęki i znaczący przyrost wagi – ważyła ponad 100 kilogramów. Pacjentce podano lekarstwa na odwodnienie. Lekarze stwierdzili, że to normalne w III trymestrze ciąży.
Po 3 tygodniach pacjentce odeszły wody płodowe, poród był indukowany oksytocyną. Położna przygotowywała pacjentkę do porodu przez cesarskie cięcie, jednakże lekarz będący na dyżurze zadecydował o porodzie siłami natury.
Poród trwał długo… Za długo… Pacjentka miała problem z urodzeniem dziecka, lekarze uciskali brzuch rodzącej kobiety. Niestety, poród był powikłany dystocją barkową. Córeczka klientki urodziła się niedotleniona i w zamartwicy. Ponadto, zdiagnozowano porażenie splotu barkowego lewego. Była cała sina z licznymi pęcherzami na ciele. Masa urodzeniowa dziewczynki wynosiła 4 700 g, a punktacja w skali Apgar 1/2/4. U dziewczynki zaobserwowano wzmożone napięcie, drżenie kończyn i brak napięcia mięśniowego w lewej kończynie.
Stan dziewczynki był ciężki, kazano matce pożegnać się z nowonarodzoną córką… W tym przypadku możliwe było rozpoznanie makrosomii płodu jeszcze przed porodem. Gdyby oceniono wagę płodu, najprawdopodobniej ciąża zostałaby zakończona cesarskim cięciem. Makrosomia jest czynnikiem ryzyka wystąpienia dystocji barkowej.
Porażenie splotu barkowego – walka matki o zdrowie dziecka
Na szczęście dziewczynka przeżyła, przede wszystkim dzięki determinacji i woli walki swojej mamy. Mama nie pozwoliła odejść swojej córeczce i walczyła o jej życie oraz powrót do zdrowia. Konsultowała się z wieloma specjalistami, błagała o pomoc.
Niestety, dziewczynka zmaga się z niepełnosprawnością, a skutki porażenia splotu barkowego i niedotlenienia mózgu odczuwa do dziś.
Sąd zważył, że „od lekarzy wymaga się staranności wyższej niż przeciętna z uwagi na przedmiot ich zabiegów, którym jest człowiek i skutków, które często są nieodwracalne”. Przyznał 200 000 złotych zadośćuczynienia.
Jak możemy Ci pomóc?
Jeżeli uważasz, że w czasie Twojego porodu doszło do nieprawidłowości, skorzystaj z pomocy Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od wielu lat wspieramy rodziny w walce o należne odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Zapewniamy pomoc i wsparcie na każdym etapie postępowania.
Zgłoś się do nas już dziś, aby móc walczyć o lepszą przyszłość swojej rodziny. Korzystny wyrok sądu zagwarantuje Ci pieniądze na leczenie oraz rehabilitację dziecka.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl