
Porażenie splotu barkowego typu Klumpke
Porażenie splotu barkowego typu Klumpke
Porażenie splotu barkowego występuje podczas trudnego porodu z dystocją barkową i jest urazem mechanicznym. Najczęstszą przyczyna jest duża waga urodzeniowa dziecka. Dochodzi wówczas do użycia siły przez lekarza lub położną w celu wydobycia dziecka z kanału rodnego. Porażenie splotu barkowego typu Klumpke (dolne) jest wynikiem uszkodzenia szyjnych korzeni rdzeniowych C7 i C8 oraz pierwszego korzenia piersiowego (Th1). Porażenie splotu barkowego dotyczy mięśni ręki, palców oraz przedramienia. Natomiast pozostają zachowane ruchy ramienia.
Palce ręki układają się jak ręka położnika, kciuk jest ustawiony w przywiedzeniu. Osłabiony lub nieobecny jest odruch z mięśnia trójgłowego. Występuje również zaburzenie czucia powierzchniowego w obrębie dłoni i przedramienia. Niestety trudno jest to ocenić w okresie noworodkowo-niemowlęcym. Gdy uszkodzony jest ośrodek rdzeniowo-rzęskowy, obserwuje się również objawy zespołu Hornera.
Całkowite porażenie splotu barkowego
Całkowite porażenie splotu barkowego następuje w wyniku uszkodzenia korzeni C5-C8, czasem Th1. Jest to najcięższe i drugie co do częstości uszkodzenie splotu barkowego. Obustronne uszkodzenie splotów barkowych, zwykle w następstwie porodu pośladkowego, zdarza się nawet w 23% przypadków porodów pośladkowych.
Różnicowanie
Porażenie splotu barkowego wymaga różnicowania z:
- oddzieleniem głowy kości ramiennej od nasady
- złamaniem obojczyka
- izolowanym złamaniem kości ramiennej (pseudoporażenie)
- septycznym zapaleniem stawów kończyny górnej
- uszkodzeniem rdzenia szyjnego
- wrodzoną ospą wietrzną
- artrogrypozą
- rzadko występującymi guzami, takimi jak wrodzona miofibromatoza
Leczenie
W przypadku wystąpienia porażenia splotu barkowego stosuje się ćwiczenia rehabilitacyjne. Większość chirurgów uważa, że leczenie operacyjne powinno być zastosowane w pierwszych 6 miesiącach życia, jeżeli do tego czasu nie uzyska się zgięcia w stawie łokciowym i odwiedzenia barku. Operacja polega na przecięciu nerwiaka i przeszczepieniu nerwu łydkowego.
Powikłania
Późnymi następstwami okołoporodowego uszkodzenia splotu barkowego są:
- niedorozwój ramienia
- złamania kości ramiennej i okolicy stawu łokciowego
- urazy kończyny związane z zaburzeniami czucia
- przemieszczenie głowy kości promieniowej
- problemy socjalne
- problemy psychologiczne
więcej o porażeniu splotu barkowego typu Erba
Rokowanie
Najlepiej rokuje porażenie typu Erba, a najgorzej całkowite porażenie splotu z zespołem Horna, któremu często towarzyszą złamania żeber, kości ramiennej i obojczyka.
W takiej sytuacji dziecko rozpoczyna długą drogę związaną z kosztownym leczeniem i rehabilitacją.
Jeżeli niepełnosprawność Twojego dziecka jest wynikiem błędu medycznego przy porodzie, skutkującącego porażeniem splotu barkowego, zgłoś się niezwłocznie do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od 20 lat z licznymi sukcesami walczą o przyszłość poszkodowanych dzieci przez personel medyczny podczas porodu. Każdego dnia wygrywamy wysokie, należne im odszkodowania. Dzięki temu zmieniamy przyszłość całych rodzin dając możliwości korzystania z najnowocześniejszych technologii medycznej i rehabilitacji poszkodowanym dzieciom.
Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl
Trzeba miec, co sie chce! I trzeba zyc, jak sie chce! – Jerzy Pilch