Porażenie Erba

Porażenie splotu barkowego typu Duchenne’a-Erba

Porażenie splotu barkowego typu Duchenne’a-Erba

Porażenie splotu barkowego typu Duchenne’a-Erba

Porażenie splotu barkowego to uraz mechaniczny. Uszkodzenie ciała noworodka następuje, gdy pojawiają się problemy z wydobyciem barków w trakcie porodu i jest wynikiem nadmiernego pociągania głowy i karku noworodka z duża masa urodzeniową. Przyczyną porażenia splotu barkowego może być również zastosowanie pomocy ręcznej lub kleszczy w celu wydobycia dziecka z kanału rodnego. Najczęściej stwierdza się porażenie splotu barkowego typu Duchenne’a-Erba.

Porażenie splotu barkowego występuje u 0,1–0,2% wszystkich noworodków.

bezpłatna analiza

Symptomy porażenia splotu barkowego

Bezpośrednio po porodzie widać, że dziecko nie może ruszać ramieniem. Porażona kończyna jest całkowicie wiotka, wyprostowana, zrotowana i przywiedziona. Określenie dokładnego miejsca uszkodzenia umożliwia badanie elektromiograficzne. Ważną metodą diagnostyczną jest też rezonans magnetyczny w celu różnicowania z innymi przyczynami.

Najczęściej występuje porażenie splotu barkowego Erba (górna część splotu C5–C6/C7). Odruch Moro jest asymetryczny, odruch chwytny zachowany.

Rzadziej występuje porażenie splotu barkowego Klumpkego (dolna część splotu C7/C8–Th1). Odruch Moro jest symetryczny, palce wyprostowane, brak ruchów dłonią i odruchu chwytnego. Całkowite rozerwanie splotu obejmuje uszkodzenie nerwów od C5 do Th1. Może wystąpić porażenie przepony z powłóczeniem klatki piersiowej po stronie uszkodzenia – przy uszkodzeniu na wysokości C3–C5.

Zwykle porażeniu splotu barkowego nie towarzyszy złamanie, nie stwierdza się zatem tkliwości, bólu ani obrzęku kończyny.

bezpłatny kontakt

Typowymi cechami porażenia splotu barkowego typu Duchenne’a-Erba są:

  • ułożenie zrotowanej do wewnątrz kończyny górnej wzdłuż ciała noworodka, przedramię jest wyprostowane i w pronacji
  • zachowane ruchy kończyny górnej w stawie barkowym
  • znacznie osłabione lub zniesione odruchy głębokie z mięśnia dwugłowego i ramienno-promieniowego
  • zachowany odruch chwytny
  • asymetryczny odruch Moro
  • zachowane ruchy palców dłoni i nadgarstka
  • zaburzenia czucia powierzchniowego w kończynie górnej.

Skutkiem uszkodzenia górnych korzeni rdzeniowych jest niedowład lub porażenie, a następnie zanik mięśni kończyny górnej (dwugłowego, naramiennego, ramienno-promieniowego, mięśnia nadgrzebieniowego i mięśni przedramienia). W przypadku uszkodzenia korzeni C4 występuje także porażenie nerwu przeponowego.

więcej o porażeniu splotu barkowego typu Erba – kliknij!

Leczenie

Początkowo prowadzi się leczenie zachowawcze. Należy wykluczyć ewentualne złamania i urazy kończyny. Bierna rehabilitacja jest już możliwa po 7–10 dniach od urazu w zależności od oceny lekarza specjalisty. W części przypadków, gdy nie doszło do całkowitego zerwania włókien nerwowych, po kilku tygodniach funkcja kończyny wraca.

Niekiedy jednak dziecku grozi trwałe kalectwo. Należy skierować noworodka do konsultacji neurochirurgicznej w celu ustalenia wskazań do zabiegu operacyjnego oraz niezwłocznie rozpocząć dochodzenie należnego odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie w celu pokrycia kosztów leczenia dziecka. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi, a w szczególności błędami medycznymi skutkującymi porażeniem sploty barkowego noworodka.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment