Porażenie Erba

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch pacjentki

Porażenie splotu barkowego u nowonarodzonego dziecka – temu można było zapobiec. Niestety brak odpowiedniej reakcji ze strony personelu medycznego spowodował poważny uszczerbek na zdrowiu noworodka.

bezpłatna konsultacja

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch pacjentki. Skutkiem nieprawidłowej reakcji personelu medycznego na wystąpienie dystocji barkowej podczas porodu

Ciąża przebiegała prawidłowo i nic nie wzbudzało niepokoju. Było to pierwsze dziecko, bardzo długo wyczekiwane przez rodziców. Poród odbył się siłami natury, zdaniem lekarza nie było wskazań do cesarskiego cięcia. Ciężarna została przyjęta do szpitala w godzinach porannych. W szpitalu nie przeprowadzono badania USG, aby ustalić wagę dziecka.

Ze względu na przedłużający się pierwszy okres porodu podano oksytocynę. Dopiero w godzinach popołudniowych ciężarna poczuła pierwsze skurcze, a około godziny 20 została przeniesiona na salę porodową, gdzie rozpoczęła się akcja porodowa. Przy porodzie asystowała położna i lekarz. Ze względu na brak postępu porodu, pomimo parcia zgodnie z zaleceniami personelu medycznego, podjęto decyzję o nacięciu krocza. Po wykonaniu nacięcia urodziła się główka dziecka, lecz doszło do dystocji barkowej – urodzenie barków dziecka było utrudnione. Lekarz rzucił się na brzuch rodzącej i z nadmierną siłą wypychał dziecko, a położna pociągała je ku sobie. Niestety, w dokumentacji medycznej nie odnotowano jakichkolwiek informacji o powikłaniach w czasie porodu.

Postępowanie personelu medycznego było niezgodne z aktualną wiedzą i sztuką medyczną. Po rozpoznaniu dystocji barkowej należało zastosować odpowiedni plan działania, tzw. HELPERR. Zgodnie z obowiązującymi standardami w przypadku wystąpienia dystocji barkowej należy opróżnić pęcherz moczowy rodzącej i wykonać rozległe nacięcie krocza, bądź poszerzyć istniejące nacięcie krocza. Odpowiednie postępowanie w 98 % przypadków powinno doprowadzić do prawidłowego urodzenia barków dziecka. Czynności te nie zostały wykonane w czasie porodu, nie zastosowano też odpowiednych rękoczynów takich jak m.in. manewr McRobertsa.

Położna w czasie porodu wykonała tzw. rękoczyn Hibbarda, czyli wahadłowy ruch główki płodu. Położna nie powinna pociągać za główkę dziecka, ponieważ to właśnie pociąganie za główkę najprawdopodobniej było przyczyną uszkodzenia splotu barkowego.

Dziecko urodziło się w zamartwicy z 2 punktami w skali Apgar z wagą urodzeniową 4700 g. U noworodka rozpoznano porażenie splotu barkowego lewego. Ponadto, stwierdzono krwiak nadnercza prawego i niedotlenienie okołoporodowe.

Więcej o porażeniu sploty barkowego

Sąd po stronie pacjenta

Biegli w czasie procesu uwierzyli matce dziecka. Lekarz wypierał się odpowiedzialności, jednakże okazało się, że jego zeznania są sprzeczne z zapisami w dokumentacji medycznej. Ponadto, zeznania lekarza i pielęgniarki całkowicie się wykluczały – zostały uznane przez Sąd i biegłych za niewiarygodne. Sąd zasądził odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości 700 000 złotych.

zadzwoń teraz

Jak możemy Ci pomóc?

Pomożemy Ci w walce o przyszłość Twojego dziecka – jesteś naszym najważniejszym klientem

Jeżeli uważasz, że w czasie Twojego porodu doszło do nieprawidłowości, skorzystaj z pomocy Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od wielu lat wspieramy rodziny w walce o należne odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Zapewniamy pomoc i wsparcie na każdym etapie postępowania.

Zgłoś się do nas już dziś, aby móc walczyć o lepszą przyszłość swojej rodziny. Korzystny wyrok sądu zagwarantuje Ci pieniądze na leczenie oraz rehabilitację dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch pacjentki

Porażenie splotu barkowego – lekarz rzucił się na brzuch pacjentki

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment