Porażenie Erba

Porażenie splotu barkowego Klumpkego Porażenie splotu barkowego Klumpkego – błąd lekarza

Czy porażenie splotu barkowego Klumpkego może być konsekwencją błędu lekarza przy porodzie?

Co do zasady, porażenie splotu barkowego jest skutkiem wystąpienia dystocji barkowej podczas porodu. Jeżeli w danym przypadku występują czynniki ryzyka dystocji barkowej, lekarz powinien rozważyć rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. W przeciwnym razie, podczas porodu drogami natury, po urodzeniu główki mogą pojawić się trudności przy rodzeniu barków noworodka. W takiej sytuacji, personel medyczny musi zastosować manewry położnicze, co w konsekwencji może doprowadzić do naderwania, rozciągnięcia lub całkowitego rozerwania nerwów splotu ramiennego.

bezpłatna konsultacja prawna

Porażenie splotu barkowego Klumpkego – definicja

Po pierwsze, niedowład Klumpkego jest uszkodzeniem splotu ramiennego, które dotyka dolne odcinki włókien nerwowych. Porażenie splotu barkowego typu Klumpke jest wynikiem uszkodzenia szyjnych korzeni rdzeniowych C7 i C8, a także pierwszego korzenia piersiowego (Th1). Co do zasady, objawia się brakiem odruchu chwytnego, odrętwieniem i utratą czucia. Dodatkowo, gdy zajęta jest gałąź łącząca układu współczulnego, niedowładowi Klumpke towarzyszy także zespół Hornera.

Dystocja barkowa – czynniki ryzyka

Jeżeli mamy do czynienia z kilkoma czynnikami ryzyka wystąpienia dystocji barkowej, lekarz powinien podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Czynniki ryzyka dystocji barkowej to przede wszystkim otyłość i cukrzyca u matki, makrosomia płodu (zatem duża waga urodzeniowa dziecka, powyżej 4500 g), ciąża po terminie porodu czy niewspółmierność porodowa.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych prowadzi sprawy, w których niewłaściwe postępowanie lekarza doprowadziło do rozpoznania porażenia splotu barkowego u noworodka. O jednej z nich pisaliśmy tutaj.

zadzwoń teraz

Uszkodzenie splotu ramiennego – objawy

Warto zaznaczyć, że objawy uszkodzenia splotu ramiennego są co do zasady widoczne od razu po porodzie. Przede wszystkim zauważyć możemy:

  • brak odruchu Moro (zatem noworodek na nagły hałas, ostry dźwięk czy zmianę pozycji ciała nie reaguje bardzo gwałtownym ruchem)
  • ręka szponowata
  • ograniczony ruch lub całkowity niedowład jednej strony
  • nienormalne skurcze mięśni, które mogą trwać pomimo wdrażanego leczenia.

Skorzystaj z naszej pomocy

Jeżeli w trakcie Twojego porodu z winy personelu medycznego doszło do dystocji barkowej, a w konsekwencji uszkodzenia splotu barkowego noworodka, skontaktuj się z nami. Nasi prawnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i ocenimy, czy masz prawo starać się o zadośćuczynienie i odszkodowanie dla Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.p

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment