Porażenie splotu barkowego Klumpkego – błąd lekarza
Czy porażenie splotu barkowego Klumpkego może być konsekwencją błędu lekarza przy porodzie?
Co do zasady, porażenie splotu barkowego jest skutkiem wystąpienia dystocji barkowej podczas porodu. Jeżeli w danym przypadku występują czynniki ryzyka dystocji barkowej, lekarz powinien rozważyć rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. W przeciwnym razie, podczas porodu drogami natury, po urodzeniu główki mogą pojawić się trudności przy rodzeniu barków noworodka. W takiej sytuacji, personel medyczny musi zastosować manewry położnicze, co w konsekwencji może doprowadzić do naderwania, rozciągnięcia lub całkowitego rozerwania nerwów splotu ramiennego.
Porażenie splotu barkowego Klumpkego – definicja
Po pierwsze, niedowład Klumpkego jest uszkodzeniem splotu ramiennego, które dotyka dolne odcinki włókien nerwowych. Porażenie splotu barkowego typu Klumpke jest wynikiem uszkodzenia szyjnych korzeni rdzeniowych C7 i C8, a także pierwszego korzenia piersiowego (Th1). Co do zasady, objawia się brakiem odruchu chwytnego, odrętwieniem i utratą czucia. Dodatkowo, gdy zajęta jest gałąź łącząca układu współczulnego, niedowładowi Klumpke towarzyszy także zespół Hornera.
Dystocja barkowa – czynniki ryzyka
Jeżeli mamy do czynienia z kilkoma czynnikami ryzyka wystąpienia dystocji barkowej, lekarz powinien podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Czynniki ryzyka dystocji barkowej to przede wszystkim otyłość i cukrzyca u matki, makrosomia płodu (zatem duża waga urodzeniowa dziecka, powyżej 4500 g), ciąża po terminie porodu czy niewspółmierność porodowa.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych prowadzi sprawy, w których niewłaściwe postępowanie lekarza doprowadziło do rozpoznania porażenia splotu barkowego u noworodka. O jednej z nich pisaliśmy tutaj.
Uszkodzenie splotu ramiennego – objawy
Warto zaznaczyć, że objawy uszkodzenia splotu ramiennego są co do zasady widoczne od razu po porodzie. Przede wszystkim zauważyć możemy:
- brak odruchu Moro (zatem noworodek na nagły hałas, ostry dźwięk czy zmianę pozycji ciała nie reaguje bardzo gwałtownym ruchem)
- ręka szponowata
- ograniczony ruch lub całkowity niedowład jednej strony
- nienormalne skurcze mięśni, które mogą trwać pomimo wdrażanego leczenia.
Skorzystaj z naszej pomocy
Jeżeli w trakcie Twojego porodu z winy personelu medycznego doszło do dystocji barkowej, a w konsekwencji uszkodzenia splotu barkowego noworodka, skontaktuj się z nami. Nasi prawnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i ocenimy, czy masz prawo starać się o zadośćuczynienie i odszkodowanie dla Twojego dziecka.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.p