Porażenie Erba

Porażenie splotu barkowego – kiedy przysługuje odszkodowanie

Porażenie splotu barkowego – kiedy przysługuje odszkodowanie

Porażenie splotu barkowego typu Erba, czyli części górnej, jest jednym z częstszych urazów mechanicznych spowodowanych próbą wydobycia dziecka, u którego wystąpiło zaklinowanie się barków po urodzeniu główki. Taka sytuacja znana jest pod pojęciem dystocji barkowej. Uniemożliwia ona zakończenie porodu w sposób naturalny i wymaga zastosowania różnych manewrów, a nierzadko również siły przy wyciąganiu dziecka za głowę lub ramię. Liczy się każda sekunda, dlatego porodom z dystocją barkową zazwyczaj towarzyszy pośpiech i nerwowa atmosfera, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

bezpłatna porada

Porażenie splotu barkowego – kiedy przysługuje odszkodowanie – Czym usprawiedliwiają się lekarze

Uszkodzenie splotu barkowego typu Erba w pierwszych dniach życia przejawia się niedowładem ręki – brakiem kontroli ruchu i czucia. Gdy umęczone trudnym porodem kobiety po raz pierwszy słyszą, że doszło do uszkodzenie splotu barkowego często przekaz ma formę pocieszenia.

Lekarze zazwyczaj się tłumaczą, że ich postępowanie było jedyną możliwością niedopuszczenia do niedotlenienia u dziecka, które mogłoby doprowadzić do poważnych problemów neurologicznych a nawet do śmierci noworodka. Zazwyczaj też uspokajają przyszłych rodziców, że w większości przypadków porażenie splotu barkowego ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.

Porażenie splotu barkowego – czy można było tego uniknąć

Porody z dystocją barkową i konsekwencje z nich wynikające, a więc również niepełnosprawność, same w sobie nie są uznawane za błąd. W pewnym więc stopniu usprawiedliwienia lekarzy, że ich postawa wynikała z konieczności uniknięcia większego zła, jest prawdą. Rozpoznanie dystocji barkowej jest możliwe dopiero w II okresie porodu. Jednak są pewne czynniki, które powinny być zawsze uwzględniane przy ocenie ryzyka wystąpienia tego powikłania. Są nimi odpowiedni wywiad z przyszłą mamą, badania i właściwa ich interpretacja.

Porażenie splotu barkowego – kiedy przysługuje odszkodowanie – orzecznictwo

W marcu b.r. w jednym ze śląskich sądów apelacyjnych zapadł wyrok w sprawie małoletniego powoda, u którego doszło do porażenia splotu barkowego typu Erba na skutek nieprawidłowego prowadzenia porodu siłami natury.

Sąd uznał odpowiedzialność pozwanego szpitala za stan zdrowia dziecka i zasądził wypłacenie przez placówkę medyczną następujących kwot: 85 000 zł odszkodowania, 207 000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz 750 zł miesięcznej renty na zwiększone potrzeby. Każda z kwot powiększona o ustawowe odsetki naliczane od dnia złożenia pozwu. Sąd uznał też odpowiedzialność pozwanego szpitala za szkody, które mogą ujawnić się w przyszłości.

Porażenie splotu barkowego – kiedy przysługuje odszkodowanie – Uzasadnienie wyroku

Ciąża była prowadzona przez lekarza pozwanego szpitala, który nie był obecny przy porodzie, ale sugerował, że noworodek prawdopodobnie będzie duży. W związku  z tym niezbędne jest przeprowadzenie badań przed samym porodem, a w ich konsekwencji rozważenie zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Takich badań jednak nie przeprowadzono. Ponadto, sąd powołując się na zapis w dokumentacji medycznej, wskazał na odchylenia w wymiarach miednicy rodzącej.

Zaniechanie wymienionych czynników przez szpital podczas porodu przyczyniło się do problemów podczas jego prowadzenia, a w konsekwencji do niepełnosprawności dziecka – powoda w sprawie.

Konieczna pomoc profesjonalisty

Udowodnienie lekarzom błędu medycznego wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Żeby dobrze uzasadnić pozew należy sięgać po argumenty natury medycznej. Szanse na wygranie procesu i uzyskanie wysokiego odszkodowania na pewno zwiększa skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Zadzwoń teraz

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych – uzyskiwane wysokie kwoty odszkodowań pomagają w wybraniu najlepszych form leczenia i znacznie ułatwiają codzienne godne życie.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment