Porażenie Erba

Porażenie górnej części splotu barkowegoPorażenie górnej części splotu barkowego

Porażenie górnej części splotu barkowego to inaczej porażenie splotu barkowego typu Erba. Poszczególne rodzaje porażenia splotu barkowego możemy wyodrębnić poprzez uwzględnienie umiejscowienia uszkodzenia. Wyróżniamy aż 4 rodzaje porażenia splotu barkowego, jakimi są:

  • po pierwsze uszkodzenie górnej części splotu barkowego (porażenie Erba)
  • po drugie porażenie całkowite (typ Erba – Duchenne’a – Klumpke)
  • następnir porażenie środkowe (Duchenne’a)
  • oraz porażenie dolne (inaczej Dejerine Klumpke)

Porażenie górnej części splotu barkowego – co dokładnie oznacza?

Porażenie górnej części splotu barkowego (inaczej porażenie typu Erba) dotyczy poziomu C5 i C6. Tego typu uszkodzenie pnia górnego odpowiada za ruchy barku oraz przedramienia. Porażenie Erba występuje aż w 60% przypadków.

bezpłatna konsultacja prawna

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia splotu barkowego u noworodków?

Najczęstszą przyczyną porażenia splotu barkowego u noworodków jest dystocja barkowa (czyli powikłanie dotyczące przebiegu porodu). Dystocja barkowa jest możliwa do przewidzenia, jednakże dużo zależy od doświadczenia lekarza i zebranego wywiadu chorobowego.

Niestety, w wielu przypadkach, przyczyną urazu jest silne i nieostrożne pociąganie dziecka za główkę przez personel medyczny oraz stosowanie nieprawidłowych chwytów ręcznych. Najczęściej poważne uszkodzenie górnych korzeni nerwowych jest skutkiem zginania lub rozciągania szyi noworodka. Co zaskakujące, do porażenia splotu barkowego może dojść jeszcze w łonie matki, wskutek ucisku macicy na rozwijający się płód.

zadzwoń teraz

Jakie są konsekwencje uszkodzenia splotu barkowego u noworodka?

Porażenie splotu barkowego jest dotkliwe w skutkach i oznacza skrócenie kończyny, deformacje w stawach, przykurcze, zanik mięśni, jak również ograniczenie ruchów czynnych. Nastolatkowie, którzy zmagają się z porażeniem splotu barkowego, mimo młodego wieku borykają się z poważnymi zmianami zwyrodnieniowymi, asymetrią tułowia oraz przewlekłym bólem.

Co zrobić, kiedy Twoje dziecko cierpi z winy lekarza?

Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza podczas porodu, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń z zakresu błędów medycznych, pomożemy Ci w walce o godne życie dla Twojej rodziny. Dzięki nam, Twoje dziecko będzie miało szanse na lepsze życie – zapewnimy Wam środki finansowe na specjalistyczne leczenie i rehabilitację. Zadzwoń 722 080 080, aby zadbać o Waszą bezpieczną przyszłość.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 1 Komentarz
  • Gospodarka Japonii 25 lutego 2021, 01:14 Link Reply

    Nigdy nie zapomnij najpiekniejszych dni swojego zycia! Wracaj do nich, ilekroc w twoim zyciu wszystko zaczyna sie walic. – Jim Rohn

Leave a Comment