Porażenie Erba

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego jest możliwe – mimo, że wielu pacjentom wydaje się to być nierealne. Poród z 2002 roku, powikłany dystocją barkową. Na skutek komplikacji związanych z urodzeniem barków dziecka, rozpoznano porażenie splotu barkowego. Masa urodzeniowa chłopca wynosiła 5130 g.  Mimo trzech operacji oraz fizjoterapii chłopiec ma sparaliżowaną rączkę, będzie zmagał się z niepełnosprawnością do końca życia.

bezpłatna pomoc

Co uznano za błąd przy porodzie?

Kobieta pozwała lekarza prowadzącego poród, ponieważ istniały czynniki ryzyka, które nie zostały uwzględnione przed porodem. Czynnikami ryzyka były:

  • makrosomia płodu
  • nadmierna masa ciała przed ciążą
  • niski wzrost (150 cm)

Lekarz przed porodem oszacował masę płodu na 4540 g. Niestety w momencie, gdy pojawiły się komplikacje, wykonał nieprawidłową trakcję główki i szyi dziecka, aby jak najszybciej zakończyć poród. W przypadku dystocji barkowej istnieją szczegółowo określone zasady postępowania, aby nie dopuścić do uszczerbku na zdrowiu matki i dziecka. Ponadto, pacjentka zeznała przed sądem, że nie została poinformowana o zagrożeniach i ryzyku związanym z porodem siłami natury, w tym o możliwości wystąpienia dystocji barkowej. Nie zaproponowano również pacjentce zakończenia ciąży cięciem cesarskim.

Lekarze pozwanego szpitala utrzymywali, że nie mają obowiązku informowania pacjentek o wszystkich powikłaniach, które mogą wystąpić w czasie porodu pochwowego. Lekarze stwierdzili, że mogących wystąpić powikłań jest zbyt wiele i mogą być one źródłem niepotrzebnego stresu dla kobiety ciężarnej.

Sąd po stronie poszkodowanej pacjentki

Sąd uznał roszczenie poszkodowanej pacjentki. Zasądzono w tej sprawie 200 000 zł zadośćuczynienia i 1400 złotych renty.

Warto wspomnieć o tym, że w USA w sprawie o podobnym stanie faktycznym zasądzono 3,27 miliona dolarów odszkodowania.

zadzwoń teraz

Porażenie splotu barkowego w procesie cywilnym

Problem porażenia splotu barkowego stał się w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn procesów, które toczą się w sądach cywilnych. W przypadku porażenia splotu barkowego – niekoniecznie dystocji – często jest tak, że informacje o komplikacjach w czasie porodu zostają pomijane w dokumentacji medycznej. Dopiero obserwacje neonatologiczne potwierdzają uszkodzenie splotu barkowego. Tego typu uszkodzenia mogą powstać na skutek zbyt silnego pociągania za główkę dziecka w porodach uznawanych za przebiegające prawidłowo. W polskich realiach braki w dokumentacji medycznej, a przede wszystkim brak informacji o prośbach, czy też sugestiach pacjentów są codziennością – mimo, że każda niestandardowa sytuacja powinna być szczegółowo udokumentowana. Poza tym, pacjent ma prawo do otrzymania szczegółowej informacji o proponowanym sposobie leczenia, jak również możliwym ryzyku i komplikacjach.

Czy wystarczy Ci sił, aby walczyć o zabezpieczenie przyszłości Twojego dziecka

Jeżeli podczas Twojego porodu doszło do dystocji barkowej, a personel medyczny nie wdrożył odpowiednich działań, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Od wielu lat pomagamy w dochodzeniu roszczeń poszkodowanym pacjentom.

bezpłatna analiza sprawy

Zadbamy o przyszłość Twojej rodziny, będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania. Leczenie i rehabilitacja w przypadku porażenia splotu barkowego są bardzo drogie, zgłoś się już dziś, aby uzyskać rekompensatę za błąd przy porodzie.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment