Porażenie Erba

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – wysokość odszkodowań w Polsce i na świecie

Porażenie splotu barkowego w wyniku trudnego porodu staje się jedną z najczęstszych przyczyn położniczych procesów toczących się w sądach cywilnych. Niepełnosprawność dzieci wynikająca z porażenia splotu barkowego wiąże się rehabilitacją i bardzo często problemem skąd wziąć środki na usprawnianie i leczenie. Dlatego też rodzice dzieci, u których zdiagnozowano porażenie splotu barkowego, coraz częściej wnoszą pozwy do sądu o ustalenie odpowiedzialności za stan zdrowia poszkodowanych i przyznanie odszkodowania.

Praktyka i życie pokazuje, że tego typu procesy często kończą się wyrokiem korzystnym dla powodów – rodziców niepełnosprawnego dziecka, a szpital jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie, zadośćuczynienie i zazwyczaj rentę.

bezpłatna konsultacja prawna

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – orzecznictwo w Polsce i w USA

Powszechnie wiadomo jest, że kwoty odszkodowań przyznawane w Stanach Zjednoczonych są znacznie wyższe niż w Polsce. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak znaczne są to różnice. Te rozbieżności nie dotyczą zresztą tylko zasądzanych kwot odszkodowań, ale również czynników, które są uwzględniane podczas tego typu procesów za Atlantykiem.

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – wyrok za oceanem

Kobieta z Kentucky urodziła dziecko w 2006 roku. Poród był powikłany dystocją barkową, co spowodowało porażenie splotu barkowego. Waga urodzeniowa wynosiła 5130 g. Niepełnosprawna dziewczynka została poddana kilku operacjom i fizjoterapii, nadal jednak ma sparaliżowaną prawą rękę.

Rodzice dziecka pozwali lekarza prowadzącego poród, argumentując, że u rodzącej istniało wiele czynników ryzyka wystąpienia dystocji barkowej, takich jak: nadmierna masa ciała płodu w badaniach USG, duży przyrost wagi w czasie ciąży oraz niski wzrost. Ponadto, pacjentka utrzymywała, że nie poinformowano jej o ryzyku związanym z porodem drogami natury, w tym wystąpienia dystocji barkowej i uszkodzenia splotu ramiennego, nie zaproponowano jej też ukończenia ciąży przez cięcie cesarskie.

Sąd uwzględnił roszczenia powodów i zasądził na rzecz poszkodowanej dziewczynki 2,27 miliona dolarów odszkodowania.

zadzwoń teraz

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – uświadomić zanim stanie się tragedia

W opisanej powyżej historii na szczególną uwagę zasługuje, moim zdaniem, ostatni argument powódki – czyli brak informacji ze strony szpitala o zagrożeniach związanych z porodem drogami natury. Bardzo często podczas rozmów z mamami dzieci, u których na skutek trudnego porodu doszło do porażenia splotu barkowego, słyszę komunikat: „prosiłam lekarza, by zrobił mi cesarskie cięcie”. Wszyscy wiemy, że cesarskie cięcie to jednak zabieg i powinno się go wykonywać, gdy zachodzą uzasadnione wskazania. Może jednak warto byłoby się z większą wnikliwością słuchać próśb i obaw rodzących  kobiet. Jak również informować przyszłe mamy o możliwym ryzyku wystąpienia dystocji barkowej oraz innych powikłań możliwych podczas porodu drogami natury.

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – niezbędna pomoc profesjonalisty

Jeśli podejrzewasz, że porażenie splotu barkowego u Twojego dziecka jest skutkiem błędu przy porodzie, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację Twojego dziecka i pomożemy uzyskać środki finansowe potrzebne na sfinansowanie jego rehabilitacji.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment