Porażenie Erba

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

Porażenie splotu barkowego, czyli części górnej, jest jednym z częstszych urazów mechanicznych spowodowanych próbą wydobycia dziecka, podczas porodu z dystocją barkową – czyli zaklinowaniem się barków dziecka w kanale rodnym.

W zależności od miejsca, rodzaju i stopnia uszkodzenia nerwów, odpowiadające im mięśnie ulegają porażeniu. Przekłada się to na brak możliwości wykonania ruchu czynnego kończyną górną lub jego ograniczenie. Jednocześnie występuje zaburzenie czucia w miejscach, za które odpowiada uszkodzony nerw.

bezpłatna porada

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – kto ponosi odpowiedzialność

Uszkodzenie splotu barkowego to wielka tragedia zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Bardzo często lekarze zalecają postawę wyczekującą, sugerując jednocześnie, że w większości przypadków porażenie splotu barkowego ustępuje samoistnie po kilku miesiącach. Na pytania rodziców dotyczące przyczyn urazu, rozkładają ręce, zapewniając jednocześnie, że ich postępowanie było jedyną możliwością niedopuszczenia do niedotlenienia u dziecka i uniknięcia znacznie poważniejszych problemów, a nawet śmierci noworodka. Rodzice nie zawsze przyjmują taką argumentację i decydują się na dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – sąd przyznaje zadośćuczynienie i rentę dla chorego chłopca

Z takiej możliwości skorzystali rodzice niepełnosprawnego chłopca, u którego podczas trudnego porodu doszło do porażenia splotu barkowego typu Erba. Proces trwał prawie pięć lat, sąd uwzględnił roszczenia powodów i wypłacił rodzicom niepełnosprawnego dziecka następujące kwoty:

  • 252 000 zł tytułem zadośćuczynienia
  • 1230 zł miesięcznej renty

Ponadto, sąd uznał odpowiedzialność pozwanego szpitala za szkody, które mogą ujawnić się w przyszłości.

zadzwoń teraz

Odszkodowanie za porażenie splotu barkowego przy porodzie – sąd dokonał następujących ustaleń faktycznych

21 lipca 2010 r.  ciężarna, zgłosiła się do szpitala na swój czwarty poród. Po przyjęciu na oddziale podano jej dwie jednostki oksytocyny i czekano na poród naturalny. Poza badaniem KTG, nie wykonano żadnych innych badań, które pozwoliłyby na skuteczną kwalifikację kobiety do optymalnego sposobu zakończenia ciąży, z uwzględnieniem cesarskiego cięcia.

U kobiety występowały liczne czynniki ryzyka, które powinny wzmożyć czujnośc lekarza prowadzącego poród jak i pozostałego personelu medyczbego:

  • cukrzyca ciążowa
  • nadciśnienie
  • znaczny przyrost wagi
  • wcześniejsze porody z makrosomią (duża waga urodzeniowa)
  • brak badania USG w celu ustalenia wagi dziecka

O istnieniu czynników zwiększonego ryzyka personel pozwanego szpitala wiedział, zarówno z dostępnej dokumentacji ciążowej, jak i wywiadu z rodzącą.

W trakcie porodu pojawiły się trudności z przejściem barków dziecka przez kanał rodny. Przebieg porodu nadzorowany był tylko przez położną, w zasadzie tylko położna podejmowała czynności. Lekarz prowadzący czynnie uczestniczył dopiero w ostatniej jego fazie, gdy podjął próby uwolnienia barków dziecka.
Dziecko urodziło się z wagą 5300 g i 60 cm długości, zaś na skutek powikłań nastąpiło niedotlenienie okołoporodowe oraz porażenie prawego splotu barkowego.

Więcej o porażeniu splotu barkowego przy porodzie

Porażenie splotu barkowego jako skutek błędu przy porodzie

Jeśli spotkała Cię podobna historia i podejrzewasz, że porażenie splotu barkowego u Twojego dziecka jest skutkiem błędu przy porodzie, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Porażenie splotu barkowego zawsze wiąże się z koniecznością długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Jeżeli doszło do błędy medycznego przy porodzie pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę na sfinansowanie leczenia oraz rehabilitacji Twojego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych.

zgłoś błąd medyczny

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment