Porażenie Erba

Manewr McRobertsa

Manewr McRobertsa

Manewr McRobertsa

Manewr McRobertsa jest techniką umożliwiającą uwolnienie barków noworodka podczas trudnego porodu. Poród z dystocją barkową wymaga od personelu położniczego doświadczenia oraz znajomości obowiązujących procedur. Nieumiejętne prowadzenie takiego porodu, czyli nadmierne pociąganie za główkę dziecka lub zbyt silna rotacja mogą spowodować porażenie splotu barkowego u noworodka lub inne urazy mechaniczne.

Dystocja barkowa – jak wyglądają obowiązujące procedury?

  • Należy wezwać drugiego położnika, neonatologa i anestezjologa.
  • Następnie, lekarze muszą szeroko naciąć krocze lub poszerzyć istniejące nacięcie. Takie działania mają na celu zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla główki oraz barków noworodka. Ponadto, szerokie nacięcie krocza zabezpiecza krocze przed pęknięciem.
  • W żadnym wypadku nie można pociągać dziecka za główkę, ani stosować zabiegu Kristellera. Takie działania mogą doprowadzić do ciężkiej niepełnosprawności u nowonarodzonego dziecka.
  • Zamiast oksytocyny, należy zastosować tokolizę. Urodzenie dziecka ułatwi również znieczulenie z użyciem środków zwiotczających.
  • Po wykonaniu powyższych czynności, personel medyczny ma możliwość zastosowania szeregu technik pomagających w uwolnieniu barków.

zadzwoń teraz

Manewr McRobertsa i inne techniki umożliwiające uwolnienie barków

Manewr McRobertsa polega na ułożeniu rodzącej w pozycji z kończynami dolnymi zgiętymi w stawach biodrowych, z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Manewr McRobertsa zmniejsza siłę potrzebną do uwolnienia zaklinowanych barków noworodka. Jeżeli manewr McRobertsa zostanie zastosowany w czasie porodu przez lekarzy to znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych u płodu. Innym rozwiązaniem jest ucisk nadłonowy, który często przez pacjentów jest mylony z kontrowersyjnym chwytem Kristellera. Celem ucisku nadłonowego jest zrotowanie barków dziecka. Rękoczyn Woodsa polega na odpowiednim znieczuleniu i ręcznym przemieszczeniu dziecka drogą pochwową. Innym rozwiązaniem jest złamanie obojczyka, co zmniejsza obwód barków, a co za tym idzie ułatwia uwolnienie barków. Poza tym, istnieją jeszcze inne techniki stosowane przy porodach z dystocją barkową, jakimi są:

  • zabieg Zavanellego
  • pozycja kolankowo-łokciowa
  • rodzenie tylnego barku

Błąd medyczny podczas trudnego porodu

Niestety, nie każdy lekarz potrafi zachować spokój w momencie zagrożenia zdrowia oraz życia pacjenta. W przypadku porodu z licznymi powikłaniami, niezwykle ważne są: spokój, opanowanie, doświadczenie oraz przestrzeganie obowiązujących procedur.

Tylko działanie zgodne z aktualną wiedzą i sztuką medyczną, może uratować matkę i dziecko. Nawet najmniejszy błąd kosztuje ludzkie życie…

Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu lekarza, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Szukasz prawnika, który przeanalizuje dokumentację medyczną z przebiegu porodu i wyjaśni Ci wszystkie zawiłości sprawy? Zadzwoń 722 080 080 – my nie obiecujemy „złotych gór”, a rzetelnie oceniamy wszystkie możliwości dochodzenia roszczeń. Prawnicy Krajowego rejestru Osób Poszkodowanych otwarcie przedstawią Ci wszystkie mocne i słabe strony sprawy błędu medycznego.

bezpłatna porada prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment