Porażenie Erba

Manewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas poroduManewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas porodu

Manewr McRobertsa – to pierwszy element postępowania podczas porodu z dystocją barkową, czyli kiedy urodzenie barków dziecka jest utrudnione. Polega on na silnym przygięciu nóg rodzącej w stawach biodrowych w kierunku brzucha z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej.

bezpłatna konsultacja prawna

Manewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas porodu – z perspektywy rodzącej

Kobiety, które przeszły poród z dystocją barkową, a ich dzieci cierpią na porażenie splotu barkowego, opowiadając o swoich porodach wspominają, jak bardzo czuły się wtedy zdezorientowane. W tych opowieściach zazwyczaj pojawia się kilka wspólnych wątków: „… i nagle zrobiło się duże zamieszanie, zbiegło się wiele osób, ktoś krzyczał, inna osoba unosiła moje nogi, nie wiedziałam, co się dzieje, po co mnie szarpią. Bałam się, wiedziałam, że dzieje się coś złego, ktoś mówił, że spada tętno dziecka…” .

Manewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas porodu – dokumentacja medyczna – czy zawsze się z nią zgadzamy

O tym, że zastosowano manewr McRobertsa kobiety dowiadują się najczęściej z dokumentacji medycznej, gdzie obok wpisu, że wspomniany manewr miał miejsce, jest jeszcze inny zapis – że rodząca nie współpracowała

Kobiety różnie reagują na taką „informację”. Nierzadko czują się winne, że sugeruje się im, że po prostu  nie dały rady. Często też mówią, że były już tak wymęczone, że przeć nie miały siły, a to nagłe zamieszanie pozbawiło je dodatkowo resztek energii.

Manewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas porodu – procedura HELPERR

Zachowanie spokoju, kiedy waży się zdrowie, a może nawet ludzkie życie pewnie do łatwych nie należy, mimo że pierwszym zaleceniem podczas porodu z dystocją barkową jest „zachowaj spokój i wezwij pomoc”. Następnie należy stosować się do dalszych punktów zawartych w procedurze HELPER, czyli:

H– all for Help (wszyscy na pomoc)
E– Epistotomy (rozległe nacięcie krocza)
L– Legs (nogi na brzuch, manewr McRobertsa- Gonika )
P– suprabubic Pressure (ucisk nadłonowy)
E– Enter maneuvers (manewry wewnętrzne)
R– Remove the posterior arm (uwolnienie tylnego barku)
R– Roll the patient (rotacja pacjentki do pozycji kolankowo-łokciowej, manewr Gaskin).

zadzwoń teraz

Manewr McRobertsa – prawidłowe postępowanie podczas porodu – dokumentacja medyczna po wykonaniu Helperr

Zastosowanie procedury HELPERR winno zostać szczegółowo odnotowane w dokumentacji porodowej. Należy podać ile czasu minęło od chwili porodu główki do pełnego wydobycia barków, jakie manewry ręczne zastosowano, kiedy wezwano pomoc i po jakim czasie przybyła. W dokumentacji powinna znaleźć się również informacja o zastosowanych narzędziach (kleszcze, próżniociąg) oraz dokładny opis stanu zdrowia matki i dziecka.

Profesjonalna pomoc

Porody, podczas których nastąpiło porażenie splotu barkowego, nie zawsze są uznawane za błąd w sztuce lekarskiej. Wykazanie winy personelu medycznego wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Szanse na wygranie procesu i uzyskanie wysokiego odszkodowania na pewno zwiększa profesjonalne uzasadnienie pozwu, sięgnięcie po argumenty natury medycznej. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego prawnika.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych i przy porodzie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment