Porażenie Erba

Makrosomia płodu- czym jestMakrosomia płodu – czym jest?

Makrosomia definiowana jest jako nadmierna masa płodu tj. powyżej 90-tego centyla dla swojego wieku ciążowego i płci (przy zachowanych proporcjach ciała) lub o masie urodzeniowej wyższej niż 4000 kg. Niestety nie ustalono jednoznacznie masy ciała noworodka pozwalającej kwalifikować ją jako „nadmierną”, co stwarza wiele trudności w praktyce.

bezpłatna konsultacja prawna

Makrosomia płodu – czynniki ryzyka

Występowanie nadmiernej masy płodu wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw dla zdrowia ciężarnej. Do największego należy cukrzyca matki – określa się ją jako najsilniejszy z czynników predysponujących do makrosomii. W nieleczonej cukrzycy ciężarnych ryzyko makrosomii może wynosić aż do 44%! Innymi są: otyłość matki, nadciśnienie ciążowe, wielorództwo, uprzedni poród dziecka makrosomią, starszy wiek matki, przedłużenie ciąży ponad 42 tygodnie.

zadzwoń teraz

Makrosomia płodu – możliwe konsekwencje i postępowanie

Wśród licznych niebezpieczeństw związanych z makrosomią jeśli chodzi o noworodka wymienia się zwiększone ryzyko złamania obojczyka lub kości ramiennej, urazy okołoporodowe dotyczą najczęściej splotu ramiennego i okolicznych tkanek. Skutkiem dystocji jest najczęściej złamany obojczyk, kość ramienna czy porażenie Erba/Klumpkego.

Zagrożenie w postaci zespołu zaburzeń oddychania dotyczy przede wszystkim ciężarnych dotkniętych cukrzycą, objawia się sinym zabarwieniem skóry i błon śluzowych jamy ustnej, przyspieszeniem oddechu lub bezdechem, postękiwaniem, połączonym z widocznym użyciem przez dziecko dodatkowych mięśni oddechowych.

Ryzyko niedotlenienia okołoporodowego wynika z przedłużającej się II fazy porodu- to sytuacja, w której dziecko otrzymuje za małą dawkę tlenu co prowadzi do obniżenia jego ciśnienia we krwi tętniczej. Narządem najbardziej podatnym na niedotlenienie jest mózg – w tym przypadku może dojść do nieodwracalnych zmian. Jak wynika z powyższego, makrosomia płodu obarczona jest ryzykiem wystąpienia licznych powikłań – wewnątrzmacicznych, przez okres okołoporodowy, a także okres młodzieńczy i dorosły.

W przypadku makrosomii ciążę najczęściej rozwiązuje się przez elektywne lub planowe wykonanie cesarskiego cięcia. Mając na uwadze noworodka, stanowi dla niego zagrożenie – brak jest bowiem ucisku klatki piersiowej płodu w kanale rodnym, a to wiąże się z mniejszym oczyszczaniem pęcherzyków płucnych. Jednakże, nie jest to jedyna możliwość – sposób porodu dostosowuje się każdorazowo indywidualnie oceniając budowę anatomiczną matki oraz jej możliwości i wytrzymałość. Sam fakt makrosomii nie przesądza o wykluczeniu porodu siłami natury.

Gdzie szukać pomocy?

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomaga niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do zaniedbań, skontaktuj się z nami.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych zapewnia bezpłatne porady prawne poszkodowanym pacjentom. Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną z przebiegu ciąży i porodu, aby ocenić, czy doszło do błędu lekarza. Pomożemy Ci w walce o sprawiedliwość oraz godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Zadzwoń 722 080 080, aby zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment