Porażenie Erba

Makrosomia płodu

Makrosomia, czyli problematyczny poród dziecka z dużym obwodem główki

Makrosomia płodu, czyli problematyczny poród dziecka z dużym obwodem główki

Makrosomia płodu, jak duży obwód główki, predysponuje do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

W literaturze medycznej wielokrotnie wykazano związek między porodem dużego płodu (makrosomia), a zwiększonym ryzykiem matczynych i płodowych powikłań, takich jak:

  • brak postępu porodu (nieobniżanie się główki dziecka w kanale rodnym),
  • przedłużony II okres porodu,
  • poród zabiegowy (z użyciem kleszczy lub próżnociągu),
  • zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu i śródporodowe cesarskie cięcie,
  • niewspółmierność barkowa i uszkodzenie splotu barkowego, obojczyka lub kości ramiennej
  • krwotok położniczy
  • uraz tkanek miękkich kanału rodnego, pęcherza moczowego i mięśni dna macicy.

bezpłatna konsultacja prawna

Makrosomia oraz duży obwód główki dziecka – czy można przewidzieć mogące wystąpić powikłania?

W celu uniknięcia powikłań związanych z makrosomią i dużym obwodem główki dziecka, stosuje się interwencje w postaci indukcji porodu, bądź cesarskiego cięcia.

Okazuje się, że przede wszystkim duży obwód główki dziecka, a nie makrosomia płodu, pozostaje w silnym związku z rozmaitymi powikłaniami matczynnymi oraz płodowymi. Na podstawie danych dotyczących 24 780 porodów pojedynczych, donoszonych noworodków stwierdzono, że wiek matki, zaawansowanie ciąży w czasie porodu, płeć płodu i pierwszy poród dziecka z dużym obwodem główki, tzn. ≥ 95 percentyla, zwiększały ryzyko śródporodowego cięcia cesarskiego i porodu zabiegowego aż dwukrotnie. Jednocześnie zauważono, że urodzeniowa masa płodu nie miała istotnego wpływu na częstotliwość cięć cesarskich. Takie zależności obserwowano w szczególności u pierworódek.

W przypadku płodów z obwodem główki ≥ 95 percentyla 62% z nich urodziło się siłami natury, cesarskim cięciem 16%, natomiast 11,2% drogą porodu zabiegowego. Na podstawie powołanych danych wykazano, że poród dziecka z dużym obwodem główki często wiązał się z większym ryzykiem przedłużonego II okresu porodu i krwotoku poporodowego. Ponadto noworodki z dużym obwodem główki częściej wymagały opieki neonatologicznej. Częściej miały punktację w skali Apgrar ≤ 7 i pH krwi pępowinowej ≤ 7,1.

W przypadku porodów dzieci z normalną masą ciała oraz dużym lub normalnym obwodem główki, głównym wskazaniem do cesarskiego cięcia był brak postępu porodu w wyniku niezstępowania dużej główki.

zadzwoń teraz

Odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie

Pomyłka lekarza może skutkować porażeniem splotu barkowego lub nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu u Twojego dziecka. Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Podczas porodu ważna jest każda sekunda. Niestety, krótka chwila niejednokrotnie decyduje o całym życiu nowonarodzonego dziecka. Wiele dzieci zmaga się z niepełnosprawnością, kosztownym leczeniem i rehabilitacją bez jakichkolwiek szans na lepsze jutro.

Zadzwoń 722 080 080 lub wyślij wiadomość kontakt@krop.org.pl, aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Pomożemy Ci w uzyskaniu odszkodowania, zadośćuczynienia i renty.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment