Porażenie Erba

Leczenie chirurgiczne porażenie splotu barkowego przy porodzie

Leczenie chirurgiczne porażenie splotu barkowego przy porodzie

Leczenie chirurgiczne porażenie splotu barkowego przy porodzie

Porażenie splotu barkowego, mimo możliwości przewidywania i eliminowania czynników ryzyka nadal stanowi poważne i dość często występujące powikłanie okołoporodowe.

Leczenie chirurgiczne porażenie splotu barkowego przy porodzie – sposoby leczenia

W przypadku wystąpienie porażenia splotu barkowego przy porodzie w większości przypadków (około 70 proc.) następuje samoistna regeneracja uszkodzonych nerwów – całkowity lub prawie całkowity powrót funkcji kończyny. Duże znaczenie ma tutaj systematyczna rehabilitacja.
Pozostała część małych pacjentów wymaga różnorodnego leczenia operacyjnego. Może to być operacja dotycząca nerwów: rekonstrukcja wewnątrzsplotowa, różnorodne neurotyzacje lub operacja dotycząca mięśni i ścięgien.
Podstawowym celem operacji dotyczących nerwów jest przede wszystkim doprowadzenie do właściwych mięśni włókien nerwowych, za pomocą których możliwa jest kontrola ruchu tych mięśni. Natomiast operacje dotyczące mięśni i ścięgien mają za zadanie zastąpienie niedziałającego mięśnia innym, aby uzyskać pożądany ruch kończyny.

bezpłatna konsultacja

Leczenie chirurgiczne – rekonstrukcja wewnątrzsplotowa

W wielu przypadkach możliwe jest odtworzenie dróg nerwowych najbardziej zbliżonych do stanu prawidłowego poprzez chirurgiczne usunięcie przeszkody (nerwiaka lub blizny) i stworzenie pomostu dla regenerujących włókien.
Powszechnie uważa się, że najlepszym pomostem dla regenerujących włókien jest nerw pobrany z innego miejsca. W takich sytuacjach najczęściej pobiera się nerw łydkowy, który uważany jest za najmniej istotny nerw u człowieka. Jego przecięcie powoduje jedynie osłabienie czucia na bocznym brzegu stopy, co z czasem dla wielu ludzi przestaje być zauważalne.

Leczenie chirurgiczne – neurotyzacja

Zabieg neurotyzacji polega na doprowadzeniu do narządu docelowego włókien nerwowych, które normalnie unerwiały inny narząd. Neurotyzacja jest jedynym sposobem na uzyskanie pożądanej funkcji, gdy odcinek bliższy włókien pierwotnie unerwiających dany narząd jest niedostępny – włókna zostały uszkodzone nieodwracalnie.
W wyniku neurotyzacji impulsy biegnące z mózgu do jednego z mięśni obecnie trafiają do innego mięśnia. Posługiwanie się kończyną po zabiegu neurotyzacji wymaga treningu, ale daje możliwość uzyskania pożądanego ruchu.

zadzwoń teraz

Kiedy konieczne jest leczenie operacyjne

Podjęcie decyzji dotyczącej operacji nerwów na pewno nie należy do łatwych. Bardzo ważne jest  uchwycenie momentu, kiedy już wiadomo, że nie ma szans na wystarczającą poprawę przez samoistną regenerację, a jeszcze nie jest za późno na wykonanie rekonstrukcji nerwów lub neurotyzacji.

Więcej o porażeniu sploty barkowego

Konieczna pomoc profesjonalisty

Porody, podczas których nastąpiło porażenie splotu barkowego, nie zawsze są uznawane za błąd w sztuce lekarskiej. Udowodnienie, że za stan zdrowia dziecka odpowiada personel medyczny wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Żeby dobrze uzasadnić pozew należy sięgać po argumenty natury medycznej. Szanse na wygranie procesu i uzyskanie wysokiego odszkodowania na pewno zwiększa skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Porażenie splotu barkowego Erba wiąże się z koniecznością długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Jeśli uważasz, że uszkodzenie nastąpiło z winy lekarzy, już dziś zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę na sfinansowanie leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment