Porażenie Erba

Dystocja barkowa

Dystocja barkowa

Dystocja barkowa

Dystocja barkowa ma miejsce w czasie porodu, gdy po urodzeniu główki okazuje się, że barki dziecka są zaklinowane w miednicy matki. Uniemożliwia to wydobycie noworodka, a zakończenie porodu w takiej sytuacji wymaga od lekarzy zastosowania pewnych manewrów położniczych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało standardy postępowania w przypadku wystąpienia dystocji barkowej. Przy dystocji barkowej poród powinien być zakończony jak najszybciej, ponieważ dziecku grozi niedotlenienie stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dystocja barkowa – stosowane manewry

W przypadku, gdy w czasie porodu wystąpi dystocja barkowa, stosowane są zabiegi położnicze, m.in.:

  • Manewr McRobertsa
  • Ucisk nadłonowy
  • Rękoczyn Woodsa

Manewr McRobertsa polega na ułożeniu rodzącej w pozycji z kończynami dolnymi zgiętymi w stawach biodrowych i kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. Takie ułożenie rodzącej ułatwia uwalnianie barków. Przeprowadzone badania oraz doświadczenie specjalistów wykazują, że tego typu pozycja zmniejsza siłę niezbędną do wydobycia barków oraz napięcie nerwów splotu ramiennego. Może zmniejszyć urazy, które występują u płodu w przypadku dystocji barkowej ze względu na zmianę kąta nachylenia miednicy w stosunku do kręgosłupa. Manewr McRobertsa zazwyczaj jest wykonywany wraz z uciskiem nadłonowym, co zwiększa efektywność zastosowanego manewru.

Ucisk nadłonowy (nie na dno macicy) to ucisk na miejsce nad spojeniem łonowym. Ma na celu ułatwienie rotowania barków.

Rękoczyn Woodsa polega na ręcznym przemieszczaniu barku dziecka w znieczuleniu. Rotacja jest przeprowadzana drogą pochwową.

bezpłatna konsultacja

Dystocja barkowa – postępowanie

W sytuacji wystąpienia dystocji barkowej podczas porodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca:

  • zachowanie spokoju
  • wezwanie dodatkowej pomocy doświadczonego specjalisty
  • założenie cewnika
  • wykonanie rozległego nacięcia krocza
  • odśluzowanie jamy ustnej i nosowej u noworodka po urodzeniu główki
  • wykonanie odpowiedniego manewru

więcej o porażeniu splotu barkowego

zadzwoń teraz

Jeżeli Twój poród był powikłany dystocją barkową, a wdrożone procedury okazały się być niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Lekarze nie zawsze są w stanie zareagować na czas – często jest to spowodowane brakiem odpowiednich umiejętności lub doświadczenia. W przypadku dystocji barkowej liczy się każda sekunda. Czy jesteś pewna, że lekarze zrobili wszystko, aby uratować zdrowie Twojego dziecka?

Jeżeli podejrzewasz, że w szpitalu nie zapewniono Ci optymalnej opieki medycznej, a Twoje dziecko doznało urazu w postaci porażenia sploty barkowego, masz prawo do uzyskania odszkodowania, zadośćuczynienia i/lub renty, aby móc sfinansować leczenie oraz rehabilitację swojego dziecka.

Prawnicy Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiadają specjalistyczną wiedzę medyczną i prawną potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień położniczych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi przy porodzie. Możemy Ci pomóc uzyskać wysokie odszkodowanie. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment