Porażenie Erba

Dystocja barkowa objawyDystocja barkowa objawy

Jednym z obowiązków lekarza jeszcze przed porodem jest ocena ryzyka wystąpienia dystocji barkowej. Jeśli istnieją określone czynniki ryzyka, lekarz powinien podjąć decyzję o rezygnacji z porodu fizjologicznego i przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Jednak dość często wystąpienia dystocji barkowej nie da się przewidzieć. Co w takiej sytuacji? W dzisiejszym artykule kilka informacji na temat objawów dystocji barkowej. To ważne, ponieważ ich prawidłowa ocena może uchronić matkę i noworodka przed potencjalnymi powikłaniami związanymi z tą sytuacją położniczą.

bezpłatna konsultacja prawna

Dystocja barkowa objawy?

Co do zasady, jednym z pierwszych objawów dystocji barkowej jest znacznie wydłużona faza rozwierania się szyjki macicy, jak również wydłużający się II okres porodu. Co więcej, niepokojące jest zatrzymanie lub zwolnienie obniżania się noworodka w kanale rodnym kobiety. Bez wątpienia, powyższe objawy powinny stanowić pierwsze znaki ostrzegawcze dla personelu prowadzącego poród.

Innym zauważalnym sygnałem podczas porodu jest tzw. zjawisko zawrócenia główki dziecka do pochwy. W takiej sytuacji, podbródek dziecka jest ciasno zaklinowany, w konsekwencji kolejna próba parcia powoduje, że główka cofa się.

Jeżeli lekarz przez powłoki brzuszne czuje zaklinowany nad spojeniem łonowym górny bark dziecka, to również istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zablokowania barków dziecka w kanale rodnym ciężarnej.

Dystocja barkowa objawy – rodzaje i stopnie

Warto także wiedzieć, że wyróżnia się aż trzy stopnie dystocji barkowej, zatem stopień:

  • lekki (w sytuacji, kiedy manewr McRobertsa jest wystarczający, aby doszło do urodzenia)
  • średni (a zatem w momencie, gdy poza manewrem McRobertsa konieczne jest zastosowanie ucisku nadłonowego)
  • ciężki (jeśli zastosowanie powyższych manewrów jest nieskuteczne i niezbędne jest dalsze postępowanie)

O tym, w jaki sposób lekarz powinien zareagować na wystąpienie dystocji barkowej podczas porodu, pisaliśmy tutaj.

zadzwoń teraz

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Mamy świadomość, że jeśli Twoje dziecko jest ofiarą błędu lekarza, koszty leczenia i rehabilitacji są co do zasady bardzo wysokie. Niestety, dość często przyczyną schorzenia jest niewłaściwe postępowanie personelu medycznego podczas porodu. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego porodu doszło do błędu medycznego, skorzystaj z porady prawnika doświadczonego w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment