Porażenie Erba

Dystocja barkowa – manewryDystocja barkowa – manewry

Dystocja barkowa to sytuacja, w której główka dziecka opuści łono matki, a barki pozostaną zaklinowane. Mówiąc o powstaniu dystocji barkowej w wyniku błędu, należy sprawdzić czy dokonano oceny czynników ryzyka jej wystąpienia. Dystocja barkowa może wystąpić z różnych przyczyn. W momencie zaklinowania się dziecka najważniejsza jest wiedza oraz doświadczenie lekarza, ale przede wszystkim czas reakcji. Kiedy pojawia się dystocja barkowa stosuje się manewry położnicze. Sprawdź czy podczas Twojego porodu postępowanie było zgodne z obowiązującymi standardami. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, aby móc to stwierdzić.

bezpłatna konsultacja prawna

Dystocja barkowa – manewry – postępowanie przy dystocji barkowej

Dystocja barkowa wymaga zastosowania określonych czynności ze względu na brak dalszego postępu porodu drogą pochwową. Mimo właściwego ułożenia płodu i wykonania delikatnego pociągnięcia po pojawieniu się główki dziecka, może wystąpić konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Po pierwsze należy wezwać pomoc (doświadczone położne i położników, zespół neurologiczny, neonatologa oraz anestezjologa). Jednocześnie należy powstrzymać kobietę od parcia. Powinna ona leżeć płasko, zaś jej pośladki należy przesunąć do krawędzi łóżka. Kolejno stosuje się manewr McRobertsa (uda przyciągnięte do brzucha). Jeśli to działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, stosuje się ucisk nadłonowy oraz rutynową trakcje w osi długiej. Lekarz musi także rozważyć nacięcie krocza. W zależności od uwarunkowań klinicznych oraz doświadczenia lekarza przyjmującego porodu, musi on uwolnić tylny bark lub zastosować rotację wewnętrzną. Jeśli nie przynosi to rezultatów trzeba spróbować ułożyć rodzącą w pozycji kolanowo-łokciowej. Oczywiście mogą wystąpić przeciwskazania do takiego ułożenia, stąd niekiedy procedurę trzeba rozpocząć od początku lub rozważyć rzadziej stosowane manewry. Celowe może okazać się przecięcie obojczyka dziecka, czy też na przykład manewr Zavanellego.

zadzwoń teraz

Dystocja barkowa – manewry

Rozróżnia się manewry matczyne i płodowe, a ich zastosowanie jest zależne od sytuacji, wiedzy i umiejętności lekarza.

Do manewrów matczynych zalicza się manewr:

  • McRobertsa
  • Rubina I
  • Gaskin
  • Simsa
  • Przecięcie spojenia łonowego

Manewry płodowe to manewr:

  • Rubina II
  • Jacquemiera
  • Woodsa
  • Zavanellego
  • Złamanie obojczyka

Profesjonalna pomoc

Jeżeli podczas porodu doszło do takiego powikłania, jak dystocja barkowa, zadzwoń do nas. Nie czekaj, sprawdź czy lekarz poprawnie wykonał konieczną procedurę. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i ocenimy szansę na uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów okołoporodowych. Nie czekaj, możesz nam zaufać.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment