Porażenie Erba

Dystocja barkowa – czynniki ryzykaDystocja barkowa – czynniki ryzyka

Dystocja barkowa to sytuacja, w której główka dziecka opuści łono matki, a barki pozostaną zaklinowane. Mówiąc o powstaniu dystocji barkowej w wyniku błędu, należy sprawdzić czy dokonano oceny czynników ryzyka jej wystąpienia. Dystocja barkowa może wystąpić z różnych przyczyn. W momencie zaklinowania się dziecka najważniejsza jest wiedza oraz doświadczenie lekarza, ale przede wszystkim czas reakcji. Sprawdź czy u Twojego dziecka dało się przewidzieć wystąpienie dystocji. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, aby móc to stwierdzić.

bezpłatna konsultacja prawna

Dystocja barkowa – czynniki ryzyka – Makrosomia, otyłość, cukrzyca, poród po terminie

Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia dystocji barkowej jest makrosomia płodu. Z tego powodu tak istotne jest określenie masy i ułożenia nienarodzonego dziecka. W tym celu stosuje się chwyt Leopolda  i badanie ultrasonograficzne. Wiadomo jednak, iż takie oszacowanie wiążę się ze sporym marginesem błędu. Wśród innych czynników ryzyka wskazuje się otyłość, cukrzycę ciężarnej. Dystocja barkowa może wystąpić także tam, gdzie mamy do czynienia z porodem po terminie.

Do czynników ryzyka należy również zaliczyć to, z czym wiążę się samo wystąpienie makrosomii płodu. Określenie czy dana waga (około 5 kg, u kobiet z cukrzycą 4,5 kg) jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Nie bez znaczenia są także parametry AC do HC i określenie budowy miednicy ciężarnej.

zadzwoń teraz

Dystocja barkowa – czynniki ryzyka – Indukcja porodu, manewry położnicze

Kolejnym etapem, który wpływa na możliwość pojawienia się dystocji barkowej jest indukcja porodu. Takie działanie ma za zadanie przyśpieszyć akcję skurczową, gdy dalsze oczekiwanie naturalnego postępu stanowi zagrożenie. Wśród metod należy wyróżnić metody farmakologiczne i mechanicznie. Brak wcześniejszego wskazania do cesarskiego cięcia skutkuje koniecznością podjęcia innego działania. Ten czynnik uzależniony jest od doświadczenia lekarza, od znajomości najbezpieczniejszych rozwiązań i kolejności ich jak najmniej dotkliwego stosowania. W tym celu stosuje się adekwatne do sytuacji manewry.

Trudno jednak jednoznacznie wskazać, jakie postępowanie jest zawsze słuszne. Dystocja barkowa to niewątpliwie wyzwanie dla lekarzy. Muszą oni dostosować postępowanie do indywidualnej sytuacji matki i dziecka. W takich momentach każda sekunda ma znaczenie, a niestety teoretyczna wiedza nie zawsze może mieć swoje skuteczne zastosowanie. Należy również wskazać, że samo zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego może nieść za sobą nieoczekiwane skutki. Każda operacja, ingerencja to jednocześnie możliwość wystąpienia naturalnego powikłania ale także błędu po stronie lekarza.

Dystocja barkowa – czynniki ryzyka – Profesjonalna pomoc

Jeżeli u Twojego dziecka doszło do  dystocji barkowej, zadzwoń do nas. Nie czekaj, sprawdź czy lekarz poprawnie wykonał konieczną procedurę. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i ocenimy szansę na uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Mamy doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów okołoporodowych. Nie czekaj, razem możemy podjąć walkę o lepsze jutro.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment