Porażenie Erba

Dystocja barkowa - AC do HCDystocja barkowa – AC do HC – czym jest dystocja barkowa?

Dystocja barkowa to zatrzymanie, zahamowanie postępu porodu po urodzeniu się główki dziecka. Dalsze rodzenie jest zatem w tym przypadku utrudnione (bądź niemożliwe) z powodu zaklinowania się barków. Niewątpliwie jest to trudna sytuacja położnicza, która może skutkować dalszymi komplikacjami u dziecka.

Głównymi czynnikami ryzyka dystocji są w szczególności:

  • makrosomia płodu czyli nadmierna masa
  • otyłość matki
  • cukrzyca ciężarnej
  • ciąża po terminie
  • niski wzrost matki
  • zaawansowany wiek matki

bezpłatna konsultacja prawna

Dystocja barkowa – AC do HC

W trakcie ciąży wykonuje się USG, podczas którego dokonuje się szeregu pomiarów. Mierzy się wówczas między innymi wielkość główki i brzuszka dziecka.

Brzuszek większy od główki u płodu

Przy dystocji barkowej niezmiernie ważny jest stosunek obwodu brzuszka dziecka do obwodu główki (AC do HC). Dzieje się tak zasadniczo dlatego iż w sytuacji, gdy obwód brzuszka (AC) jest większy od obwodu główki (HC) o 4 cm lub więcej w dowolnym momencie ciąży, należy rozważyć rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie gdyż istnieje ryzyko dystocji barkowej.

Jeżeli istnieje znaczna różnica pomiędzy AC a HC może to oznaczać makrosomię płodu charakteryzującą się masywnym tułowiem i szerokimi barkami. Dystocja barkowa najczęściej występuje u noworodków o masie urodzeniowej powyżej 4000 g.

AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka mierzony na wysokości żołądka i wątroby. Służy on ocenie proporcjonalności rozwoju dziecka. Nieproporcjonalność tego wymiaru w stosunku do innych może wskazywać na pewne wady rozwojowe.

HC (head circumference) – obwód główki w najszerszym miejscu. Obwód ten jest dobrym wskaźnikiem stopnia rozwoju płodu, który może służyć między innymi do szacowania wieku ciąży.

Należy jednak pamiętać, iż powyższych wartości nie można traktować jako jedynego wyznacznika zdrowia płodu. Każde bowiem dziecko rozwija się w swoim tempie i niekiedy zdarza się, iż mimo że wymiary wydają się być nieprawidłowe, w rzeczywistości z dzieckiem nic złego się nie dzieje. Warto również pamiętać, że tabele centylowe powstały już jakiś czas temu, dlatego nie zawsze odpowiadają aktualnym realiom. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się, gdy pomiary wykonuje się seryjnie w odstępach ponad 14-dniowych.

zadzwoń teraz

Dystocja barkowa – AC do HC – gdzie szukać pomocy?

Istnieje szereg czynników ryzyka, które, jeśli wystąpią, mogą sygnalizować, że może dojść do dystocji podczas porodu. Jeżeli czynniki te występują, a lekarz nie bierze ich pod uwagę i mimo to nie decyduje się na cesarskie cięcie, wówczas możemy mówić o błędzie medycznym, pod warunkiem, że dystocja rzeczywiście miała miejsce.

Jeśli chcesz wiedzieć czy w Twoim przypadku doszło do błędu przy porodzie zgłoś się do nas! Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

 

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment