Porażenie Erba

Niewspółmierność barkowa – czynniki ryzyka Dystocja barkowa pojawia się najczęściej w II fazie porodu. Jest zaliczana do sytuacji nagłych, dlatego postępowanie personelu medycznego nie powinno trwać dłużej niż 5 minut. W przeciwnym razie, nastąpią nieodwracalne i przykre skutki zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka. Okoliczności zwiększające niebezpieczeństwo wystąpienia niewspółmierności można podzielić na cztery Czytaj dalej »

Leczenie i rehabilitacja w uszkodzeniu splotu ramiennego Do uszkodzeń splotu ramiennego dochodzi najczęściej w wyniku  urazów powstałych w czasie  wypadku komunikacyjnego czy zewnętrznego ucisku. Warto jednak zwrócić uwagę, że niejednokrotnie są także przykrą konsekwencją komplikacji w trakcie rozwiązania czyli podczas trudnego porodu z dystocja barkową. Klasyfikuje się dwa rodzaje sekwencji, które doprowadzają noworodka do takiego Czytaj dalej »

Okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego – jak do niego dochodzi? Splot ramienny składa się z pięciu nerwów, których zadaniem jest przewodzenie sygnałów ruchu i czucia do górnej kończyny (barku, łokcia, ramienia, dłoni, nadgarstka i palców). Jego uraz może doprowadzić do pełnego lub częściowego niedowładu. Najczęściej przyczyną jest wystąpienia dystocji barkowej w trakcie porodu. Pojawiają się wówczas Czytaj dalej »

Kręcz szyi u niemowląt – przyczyny Istnieje wiele czynników, które prowadzą do wystąpienia kręczu szyi, a jednym z najważniejszych jest uraz okołoporodowy. Tego rodzaju przypadłość bywa nazywana kręczem karku i charakteryzuje się przechyleniem szyi do boku. Dochodzi do niego, gdy dziecko w niewłaściwy sposób przechodzi przez kanał rodny lub jest niepraawidłowo ułożone w łonie matki Czytaj dalej »

Splot ramienny. Jakie konsekwencje przynosi jego uszkodzenie  splotu ramiennego noworodka przy porodzie z winy lekarza? Splot ramienny – definicja Splotem ramiennym nazywany jest zbiór pięciu nadrzędnych nerwów, które odpowiadają za ruch i czucie w górnej części organizmu (szyi, barku, łokcia, nadgarstka oraz palców). Można wyróżnić w nim dwie części: nadobojczykową i podobojczykową. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Splot Czytaj dalej »

Metoda Vojty – czemu zawdzięcza swoją popularność? Metoda Vojty mimo, że pojawiła się już kilkadziesiąt lat temu, to ciągle cieszy się dużym uznaniem. Dzieje się tak, gdyż bardzo owocnie wspiera rodziny w leczeniu swoich pociech, dotkniętych porażeniem typu Erba. Jest stosowana najczęściej bezpośrednio po narodzeniu, bo im wcześniej zostanie wdrożona, tym lepsze przyniesie rezultaty. Do Czytaj dalej »

Złamania podczas porodu – częstotliwość występowania urazów przy porodzie Zdaniem ekspertów, do błędów okołoporodowych dochodzi niezwykle rzadko, gdyż dotyczą one zaledwie 2-3 % wszystkich rozwiązań. Mimo to, każda  traumatyczna historia mrozi krew w żyłach. Istotną część wszystkich problemów stanowią obrażenia mechaniczne, spośród których najczęstsze przypadki to złamania obojczyka i kości czaszki oraz urazy kości długich Czytaj dalej »

Zamknij lub wciśnij ESC Oryginalna dokumentacja medyczna – regulacje prawne Informacje na temat użyczenia akt leczniczych zostały zawarte w artykule 27 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku. Znajduje się w niej komunikat, że materiały zostają udostępnione na podstawie pisemnego żądania i po udzieleniu informacji na temat odbioru Czytaj dalej »

Zawiadomienie do Prokuratury – czy w przypadku błędu medycznego jest to dobre rozwiązanie? Zawiadomienie do Prokuratury – czy w przypadku błędu medycznego jest to dobre rozwiązanie? Z roku na rok wzrasta liczba spraw sądowych, wytaczanych przez pacjentów przeciwko lekarzom. Mimo, że pacjenci, którzy ucierpieli wskutek błędu medycznego mogą skorzystać z innych środków celem dochodzenia sprawiedliwości Czytaj dalej »

Otyłość w ciąży – wpływ na przebieg ciąży, poród i stan zdrowia noworodka Otyłość w ciąży oraz nadmierny przyrost masy ciała w ciąży jest zagrożeniem dla matki i dziecka, ponieważ może być przyczyną cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, makrosomii płodu, wad wrodzonych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu oraz powikłań zakrzepowych. Otyłość stanowi bardzo ważny czynnik ryzyka wielu Czytaj dalej »

1 2 5